Güncel

Published on Ekim 12th, 2021

0

23 sosyalistin yargılandığı dava ertelendi

ESP yöneticileri, ETHA eski muhabirleri ve avukatların da aralarında bulunduğu 23 kişinin yargılandığı davanın 14. duruşması “eksik hususların giderilmesi” için ertelendi. 

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Özgür Demokrat Avukatlar Grubu’nun (ÖDAV) İstanbul Barosu adayı Sezin Uçar, Etkin Haber Ajansı (ETHA) eski muhabirleri İsminaz Temel ve Havva Cuştan ile ESP üye ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 23 kişi hakkında açılan davanın 14. duruşması Çağlayan’daki İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

“Örgüt üyesi olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuksuz yargılanan gazeteci İsminaz Temel, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, ÖDAV adayı Sezin Uçar ile avukatları duruşmada hazır bulundu. Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ile Çağdaş Hukukçular Derneği’den (ÇHD) birçok avukat da duruşmayı takip etti.

‘İDDİALAR ASILSIZ’
Mahkeme heyeti, Gümüştaş’ın hakkında yeni bir iddianamenin hazırlandığı ve dosyalarının birleştiğini paylaştı. Sonrasında söz verilen Gümüştaş, yeni hazırlanan iddianamenin, Sosyalist Kadın Meclisi’nin (SKM) Balıkesir’de yaptığı bir etkinliğe dair yapılan ihbar üzerine hazırlandığını aktardı. İhbarda bulunan kişiyi tanımadığını söyleyen Gümüştaş, iddiaların asılsız olduğunu söyledi. Gümüştaş, ihbar eden kişinin kimliğinin belirlenmesini istedi.

Mahkeme heyeti, Gümüştaş’tan sosyal medya paylaşımlarına dair savunma yapmasını istedi.

Gümüştaş’ın avukatı Arzu Eylem Kayaoğlu, söz konusu paylaşımları henüz inceleme fırsatı bulmadıklarını söyleyerek, dosya incelemesinin ardından savunma yapacaklarını kaydetti. Gümüştaş ve avukatı, adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi.

DURUŞMA ERTELENDİ
Ardından savunma yapan Av. Sezin Uçar, adli kontrol uygulamasının mesleki faaliyetlerini engellediğini belirterek, kaldırılmasını talep etti. Gazeteci İsminaz Temel de benzer talepte bulundu.

Savcı, adli kontrol uygulamasının devamını istedi. Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine ve adli kontrol uygulamasının devamına karar verdi.

Duruşma 15 Şubat 2022’ye ertelendi.

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑