Makaleler

Published on Eylül 15th, 2021

0

26 Eylül Seçimlerine kayıtsız kalmayalım! | Hüseyin Y.


26 Eylül’de Almanya’da genel parlamento seçimleri ve bazı bölgelerde gerçekleştirilecek olan eyalet seçimlerine kayıtsız kalmayalım! Oylar sola…

60. yılını geride bırakan göçmen işçi ve emekçiler attık göçmenlikten yerleşik hayata geçmiş ve yaşadıkları toplumla entegre olmakta. Yaşadığımız ülkelerde başta Almanya’ya ve diğer Batı Avrupa ülkelerinde giderek siyasal sürece ağır da olsa katılıyorlar.

Artık misafir olmaktan çıkarak buradaki sürecede her alanda katılmaya çalışıyor!

İlk dönemlerde var oldukları ülkelerde süren siyasal sürece aldırış etmeyen ve bütün enerjisini ve yüzünü geldikleri ülkelere dönük bir yaşam sürdüren göçmen emekçiler attık ev alıyor, bugün için binlerce işyeri açmış, ve artık burada yerleşik hayata girmiyor.

Gerçi uzun bir süredir özellikle ikinci kuşakla başlayan bu süreç bugün devam eden ve ardı sıra gelen kuşaklarla da devam ediyor.

Geçen genel ve eyalet seçimlerinde olduğu gibi bu yıl yapılacakolan seçimlere de kayıtsız kalmamakta.

Başta Avrupa’da ve özelinde de yaşadığımız Almanya’da doğuda olduğu kadar batıda da güneyinde de ırkçı ve gerici faşist partilerin geçmişte olduğu gibi bu süreçte de tek propagandaları yine geçmişte Nazi Almanyası’nda olduğu gibi yabancı göçmen işçi ve emekçilere hedef gösteriliyor. 

Bunalımın işsizliğin, yozlaşan kültürel sürecin sorumlusu yine biz göçmenler olduğu yalan propaganda şırınga ediliyor.

Bu anlamda özellikle bu yıl yapılacak genel seçim artık 16 yıldır sanki bir kraliçe gibi Almanya’nın  başına oturup ayrılmak istemeyen A Merkel‘in de son günlerini yaşıyor. Özellikle 16 yıllık CDU/CSU ve uzun bir süre ortaklık etmiş olduğu büyük koalisyondaki SPD’nin de çok parlak olmayan durumu yeni sürecin üçlü veya belki de dörtlü bir iktidar dönemine doğru evrilmiş olduğu izlenimleri var.

Bu dönemde önemli bir sıçrama İçin görünen YEŞİL’lerin de tek başına bir iktidar olmayacağı ortada!

Büyük ihtimalle var olan iktidarın yer değişme durumu da bir yedekle mümkün olsa da şimdilik durum gözetlemede!

Bu anlamda bu yıl yapılacak genel seçimlerde yine çok sayıda farklı partilerde seçime katılan göçmen işçi ve emekçilerde içinde yer aldıkları partilerin seçim vaadleri doğrultusunda harıl harıl seçim çalışmalarını sürdürüyor.

Kuşkusuz gönlüm bu yılda çok fazla bir beklenti içinde olmasamda en azında bugün için sol parti içinde Dire Linke’den (Sol Parti) seçime kayılacak adaylara ve genel olarak “sol”a dönük olan yüzümüzü oylarımızı kullanarak desteğimizi esirgeyelim.

Seçimlerde kayıtsız kalmadan, gerici faşist partilerin kapatılması ve daha da güçlü olmalarına karşı!

Kirletilmiş bu atmosferi yaşanır kılmak ekolojik sorunların yükünü işçi ve emekçilerin değil, onu kirleten  sermayemin bu yükü ödemesi için!

Savaşa ve silahlanmaya karşı!

Siyasal ve sosyal haklarımız için! Yerli ve göçmen işçi emekçilerin İnsanca birlikte bir yaşam ve faşizme karşı el ele demek için!

Toplumdaki bireyler arasında cinsiyetlerin eşitliği ve özgürlüğü için!

İnsanca geçine bilmek, yetrli bir ücret ve sosyal yardımlar  için! Yaşanabilir ve ödenebilir bir konut için!

Kısıtlanan demokratik haklarımız için, seçimlere kayıtsız kalmayalım, daha geniş ve güçlü seçme ve seçilme hakkımız için; oyunu eşit haklar temel insan hak ve özgürlükleri için federal Meclis’te gözümüz kuşağımız ve sesimiz için gerici faşist partilere karşı sola ve demokratik adaylara kulanın.

Saygılarımla 


Hüseyin Y. – 15.09.21


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑