Avusturya

Published on Temmuz 21st, 2021

0

33’ler Viyana’da da anıldı

AvEG-Kon ve SKB, Suruç’ta ölümsüzleşen 33’leri Viyana’da yaptığı etkinlikte andı.

Suruç’ta 2015 yılında IŞİD’in bombalı saldırısında ölümsüzleşen 33 düş yolcusu Avusturya’nın başkenti Viyana’da anıldı.

AvEG-Kon ve SKB çağrısı ile yapılan anma saygı duruşu ile başladı.

Sosyalist gençlik örgütü Young Struggle’nin hazırladığı sinevizyon gösteriminin ardından, etkinlik konuşmalarla devam etti.

AvEG-Kon adına yapılan konuşmada, 33’lerin devrimci ideallerinden bahsedilirken, onların mücadelesine sahip çıkmak Rojava devrimine sahip çıkmak demek olduğu belirtildi. Birleşik devrimci mücadele içinde Suruç’un öneminin tarihsel olduğuna değinilirken, “Suruç için adalet herkes için adalet” denildi.

KOMİNTERN: YAŞASIN ENTERNASYONAL DAYANIŞMA
KOMintern temsilcisinin yaptığı konuşmada ise Suruç mücadelesi yürütenlere yönelik devlet baskısına değinildi. Uğur Ok’a yönelik süren davanın devletin faillerin değil, Suruç yaralılarının ve adalet mücadelesi yürütenlerinin peşinde olduğunu bir kez daha gösterdiği ifade edilen konuşma “Yaşasın enternasyonal dayanışma” sloganıyla sonlandırıldı.

SURUÇ İÇİN ADALET, KADINLAR İÇİN ADALET
Suruç için adalet mücadelesi yürüten SGDF’li devrimci tutsak Okan Danacı’nın Suruç ailelerine yazdığı mektubun okunmasından sonra SKB Avusturya adına bir konuşma yapıldı. SKB temsilcisi yaptığı konuşmada, Rojava devrimine dokunmak için yola çıkmış devrimcileri saygı ile andı. Aynı zamanda bir kadın devrimi olan Rojava devriminin kadın özgürlük mücadelesindeki önemine vurgu yaparken, SKB’nin Suruç için adalet mücadelesini Avrupa’da büyütme çağrısı yapıldı.

HBDH: 33’LERİN DÜŞLERİ BİRLEŞİK DEVRİM MÜCADELEMİZİN PAROLASI
HBDH Avusturya adına konuşma yapan temsilci Suruç’ta ölümsüzleşenleri anarak sözlerine başladı. 33’lerin düşleri birleşik devrim mücadelemizin parolası olmuştur diyen temsilci “Suruç katliamının hesabını sormak, 33 düş yolcusunun hayalini gerçek kılmak için birleşik devrim güçlerimize katılmaya ve eyleme geçmeye çağırıyoruz” denildi.

İsviçre’de mülteci kampında bir dizi ihmal sonucu yaşamını yitiren Sezgin Dağ’ın da anıldığı etkinlik “Şehîd namirin” sloganıyla sona erdi.


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑