Makaleler

Published on Mayıs 3rd, 2021

0

4 Mayıs Dersim Soykırımının kara günüdür! | Hüseyin Y.

Ne yapmalı, nasıl yapmalıyız!

4 Gulan’e Dersım’de roza şiaye tertele, xo wira nıkeme.

Bir kez daha bu kara günü bize yaşatanları insani bütün benliğimle kınıyorum.

Bu soykırım ile Dersim’in her karış toprağında kanı dökülen binlerce kefensiz insanlarımızın anısı önünde saygıyla ve özlemle eğiliyorum.

4 Mayıs 1937’de sömürgeci Türk devletinin bakanlar kuru kararı ile aldığı soykırım kararının kara günüdür.

Bu kara günü yüreğinde insan sevgisi taşıyan herkese ve özelde de bütün Dersimleri; sen, ben, o örgüt bu aşiret vb demeden bu farklılıklarınızı “istiyorsanız koruyun”(!) ama bu günü dünya insanlık nezdinde tanınmasını yaşadığımız bu zulmün bilinmesini ve hesabın sorulmasını istiyorsak. 

Bu gün hepimiz için tek ve bir olmanın günüdür.

Acılarımızın dinmesi sürecin karanlıkta bırakılan bütün yanlarının aydınlığa çıkarılması için yaktığımız bir çıra ışığında acımızı paylaşmaya, amasız, fakatsız bir olmalıyız.

Bu birliği sağlayamadığımız sürece bizi ne dinleyen, ne anlayan ve nede uluslararası alanda bu kara günün tanınması için sağlıklı bir adıma ve destek beklemek mümkün değil.

Bunun için acil ve öncelikle;

1- 04.05 günü hiç bir ayrım yapmadan belediye bünyesinde oluşturulacak bir komisyon veya kurul ile ki; sivil toplum kurumlarının da içine alacağı bir kurul aracılığıyla yapılacak anmaları bir program dahilinde ortak bir çağrı ile Sehit Rıza meydanında yitirdiklerimizin anısına çıra/ mum yakmak. Onları yad etmek için lokmaları ile birlikte her yıl anma törenleri yapılmalı.

2-Okulların ve bütün çalışanların işi bırakması, tatil edilmesi ve anmalara katılması. 

-Özellikle çocukların yapılacak anma törenine katılımı sağlanmalı ve geçmişteki hakikatlerin bilincine sahip olmaları için aydınlatılmalı.

3-Bütün esnafın iş yerlerini o gün için kapalı tutması ve kepenk indirmeli.

4-Her 4 Mayıs başta bütün Dersim olmak kaydıyla diasporadaki bütün Dersimlilerin soykırım anma programı dışında ne dügün ne nişan veya başka bir etkinliği yapmamalı o günün bilinciyle bundan sonraki süreçte bu yönde ortak bir adım atılmalıdır.

5-Bütün anmaların yanında toplu katliam yerleri mutlaka ziyaret edilmeli oralarda çıralar yakılmalı bir an içinde olsa onları anmak için böyle bir ilk adımı hep birlikte atılmasını sağlarsak büyük bir adım atılmış olur.

6-Sehit Rıza ile birlikte idam edlen sehitlerimizin mezar yerlerinin belirlenmesi!

-Kayıp çocukların akibetleri ve devletin, genel kurmay arşivlerinin açılması ve hakikatlerle yüzleşilmesi sağlanmayana kadar sesimiz enselerinde iki elimiz yakalarında olmaya devam edecek.

Kuşkusuz daha bir çok ayrıntıya da girmeden, bu vb asgari ölçekteki ortak adımlarımızı birlikte atmada hala birleşemiyorsak, kimseden de asla bir beklentimiz olmamalı.

Bizden önce 1915-1918’e kadar soykırıma tabi olan Ermeni halkının bu konuda sarf ettiği ve atmış olduğu adımlar ve aldığı yol öğreticidir.

Uluslararası alanda aldığı yol  ve bazı kararların alınması için atmış olduğu adımlardan öncelikle öğrenmemizin önemli ve anlamlı olduğunu düşünüyorum.

Onların içinde de bir yığın farklılıklara rağmen 24 Nisan’da hep birlikte acılarını paylaştıkları onlar İçin bir mum yakarak bir araya gelip acılarını paylaşmaya gelen dostları ile kucaklaştıklarından öğrenelim. 

Gün bu acılı anımızın 82. yılında hepimizin önündeki en önemli hedef yüzüncü yılına dek bu acılı tarihimizin ulusal, ve uluslararası camiada tanındığı ve yaşadığımız bu sürecin hesabının yapıldığı sorumlularının (bunun sorumluluğu devlettir) yargılandığı ve devletin başta Dersin olmak kaydıyla insanlığa karşı işlediği bu suçların hesabının yapıldığı ve dünya insanlık camiası karşısında 

onurlu bir özürü dilediği, bir yüz yıl olmasını sağlamalıyız.

Önümüzdeki yeni bir yüz yıla; özerk, demokratik, laik ve özgür bir Dersin İçin, yeni bir yaşam Dersim’de de mümkündür.

Not; daha önceki bu  makalemi güncelliği açısında yeniden dikkatinize sunuyorum.

Saygılarımla


Hüseyin Y. – 03.05.2021


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑