Tarih

Published on Ağustos 21st, 2020

0

51 yıl önce Pir Sultan Oyunu yasaklanmış, halka ateş açan polisler iki kişiyi katletmişti

Bundan tam 51 yıl önce, 21 Ağustos 1969’da Halk Oyuncuları’nın Elazığ’da Erol Toy’un yazmış olduğu Pir Sultan oyununu sahnelemesi valilikçe yasaklanmış, biletli seyircilere tekbirlerle saldırılmıştı. 

Aynı terör senaryosu birkaç gün sonra Dersim’de de tekrarlanmış, halkın tepkisi üzerine Diyarbakır ve Erzincan’dan getirilen toplum polislerinin de katılımıyla bir insan avı başlatılmış, Mehmet Doğan Kılan ve Aziz Günel polis kurşunuyla öldürülmüştü.

Polisler 22’si Halk Oyuncuları’ndan olmak üzere yüze yakın yurttaşı nezarete almış, emniyet merkezinde işkenceden geçirmişlerdi.

Günlerce engizisyon sorgusuna tabi tutulduktan sonra sorgulananlar arasında Halk Oyuncuları’ndan Aşık Nesimi Çimen, Ayberk Çölok, Tuncer Necmioğlu, Yüksel Topçugiller, Türkiye İşçi Partisi yöneticilerinden Avukat Kemal Burkay, Ali Gültekin, Ali Erdoğan ve Hasan Ali Arslan da bulunuyordu. 

Bu devlet terörü uygulamasını 2 Eylül 1969 tarihli Ant Dergisi’nde tüm ayrıntılarıyla yansıtırken bundan dört asır önce Pir Sultan Abdal’ın ceberrut Osmanlı yönetiminin halk düşmanı zalimlerine meydan okuyan şu dizelerini paylaşmıştık:

Yürü bre Hızır Paşa
Senin de çarkın kırılır
Güvendiğin padişahın
O da bir gün devrilir!


Info-Türk, 21 Ağustos 2020

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑