Halklar ve İnançlar

Published on Kasım 15th, 2020

0

83 yıldır yanıtı beklenen soru: Seyit Rıza’nın mezarı nerede?

İdam edilişinin üzerinden 83 yıl geçmesine rağmen, Seyit Rıza ve oğlu ile 5 yoldaşının mezar yerlerinin nerede olduğu sorusuna devlet hala bir yanıt vermedi.

Seyit Rıza, oğlu Resik Hüseyin ve 5 Dersimli 83 yıl önce bugün idam edildiler.

Seyit Rıza ve oğlu Resik Hüseyin ile Uşene Seyid, Aliye Mırze Sili, Cıvrail Ağa, Hesen Ağa, Fındık Ağa ve Hesene İvraime Qıji, Elazığ’da göstermelik bir mahkemede yargılanarak, haklarında idam kararı verildi. Seyit Rıza, idam edilemeyecek kadar yaşlı, oğlu da idam edilemeyecek kadar küçüktü. Ancak devlet, Seyit Rıza’nın yaşını küçülttü, oğlunun yaşını ise büyüttü. Ardından da Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildiler.

Aradan 83 yıl geçmesine rağmen Seyit Rıza’nın mezarının nerede olduğunu hala açıklanmadı.

Ailenin Avukatı Hüseyin Aygün, 2007 yılında Seyit Rıza’nın mezar yerinin açıklanması ve aileye teslim edilmesi için Elazığ Valiliği’ne başvuruda bulundu. Ancak Valilik, başvuruyu yanıtsız bırakınca, Elazığ 1. İdare Mahkemesi’ne dava açıldı.

Mahkeme ise devlet kurumlarının elinde herhangi bir bilgi olmadığını savunarak, valiliğin kararında hukuka aykırı bir durum olmadığına karar verdi. “Valilik görevini yapmıştır” dedi.

Yerel mahkemenin bu kararı temyiz edildi. Danıştay 10. Dairesi, 31 Mayıs 2015 tarihinde, itirazı reddetti. Ardından da Seyit Rıza’nın torunu Rüstem Polat’ın avukatı Cihan Söylemez, Danıştay kararının düzeltilmesi için başvuruda bulundu.

Seyit Rıza’nın mezar yerini açıklamayan devletin yargısı da ailenin taleplerini karşılamadı.

(ETHA)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑