Sağlık

Published on Ekim 20th, 2021

0

ABD’de domuzdan insana organ nakli deneyi gerekleştirildi

ABD’nin New York Üniversitesi, Langone Hastanesi’ndeki cerrahlar, ilk kez bir domuz böbreğinin alıcının bağışıklık sistemi tarafından ani reddedilme tetiklemeden bir insana nakledildiğini açıkladı.

ABD’nin New York Üniversitesi (NYU) Langone Hastanesi’ndeki cerrahlar, hayvandan insana organ nakli için dokuları derhal reddedilme reaksiyonu tetikleyen molekülü içermeyecek şekilde genetiği değiştirilen bir domuzun böbreğini kullandı. Bunun insana nakil için organ eksikliğini gidermeye yardımcı olabilecek büyük bir ilerleme potansiyeli taşıdığı belirtildi.

Sputnik’te yer alan habere göre domuzdan alınan böbrek ailesinin izniyle beyin ölümü gerçekleşmiş hastaya nakledildi. Yeni böbrek üç gün boyunca kan damarlarına bağlanıp vücudun dışında tutularak araştırmacıların erişimine açık bırakıldı.

Deneye liderlik eden organ nakli cerrahı Dr. Robert Montgomery, nakledilen böbreğin işlev testi sonuçlarının ‘oldukça normal göründüğünü’ söyledi.

NAKİLDEN SONRA ANORMAL KREATİNİN DÜZEYİ NORMALE DÖNDÜ

Genetiği değiştirilmiş domuz böbreğinin nakledilen bir insan böbreğinden beklenen miktarda idrar ürettiğini belirten Dr. Montgomery, genetiği değiştirilmemiş domuz böbrekleri insan olmayan primatlara nakledildiğinde görülen güçlü, erken reddetmeden hiçbir eser olmadığını vurguladı. Organ naklinin ardından böbrek fonksiyonlarındaki bozukluğa işaret eden anormal kreatinin düzeyinin normale döndüğünü sözlerine ekledi.

Montgomery’nin ekibinin geliştirdiği organ reddetmeyi tetikleyen alfa-gal molekülünü domuzdan çıkarma teorisine koşut dişi domuz içine geni değiştirilmiş bir domuz embriyosu implant edildi. GalSafe adı verilen genetiği değiştirilmiş domuzları, United Therapeutics’in Revivicor birimi geliştirdi. Aralık 2020’de ABD’nin Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), GalSafe domuzlarının hem et alerjisi olan kişilerce gıda olarak hem de potansiyel insan tedavi kaynağı (ilaç, doku, organ) olarak kullanımına onay verdi. Ancak domuzlardan geliştirilecek tıbbi ürünlerin hala insanda kullanılmadan önce FDA’dan onay alması gerekecek.

Diğer araştırmacılar da GalSafe domuzlarının kalp kapakçıklarından deriye insana yapılabilecek her türlü nakle kaynak olup olamayacağını inceliyor.Reklam

Kendisi de nakil kalple hayatına devam eden Dr. Montgomery, NYU’daki deneyin, böbrek bozukluğunun son evresindeki hastalar üzerinde bir-iki yıl içinde hayvan organı nakli deneyleri yapılmasının önünü açması gerektiğini söyledi. Uzman cerrah, bu deneylerin, kritik durumdaki hastalara insan böbreği bulunana dek kısa vadeli çözüm ya da kalıcı organ nakli yaklaşımı açısından da bir test niteliğinde olacağını belirtti.

NYU deneyinde tek bir organ nakli yapılması ve böbreğin sadece üç gün takılı kalmasından ötürü gelecek deneylerin aşılması gereken yeni engellerle karşılaşacağına dikkat çeken Montgomery, deneylere katılanların muhtemelen insan böbreğine ulaşma ihtimali düşük ve diyaliz seyri kötü giden hastalar olacağını, ölüm oranlarının kanser kadar yüksek olmasından ötürü ömürlerini birkaç ay uzatabilecek yeni deneyleri kabul etmelerinde sakınca olmayacağını öngördü.

Bilim insanları, bu deneylere dünyada organ bekleyen milyonlarca insanın hayatını kurtarabilecek potansiyel gözüyle bakıyor. ABD’de 90 binden fazlası böbrek hastası olmak üzere yaklaşık 107 bin kişi organ nakli bekliyor. Böbrek bekleme süresi ise ortalama 3-5 yıl. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı’nın geçen yıl açıkladığı verilere göre 292 bin 65 kişi nakil için bekliyor.

(Evrensel)

Foto: Olga Guryanova – Unsplash

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑