Fransa

Published on Ekim 22nd, 2020

0

ACTİT: Macron hükümeti, saldırıları ırkçı politikalarına malzeme yapıyor

Fransa’da yaşanan öğretmen katliamı ve sonrasında yapılan değerlendirmelerle ilgili açıklamalar yapan ACTİT, Fransız hükümetinin iki yüzlü politikalarını teşhir etti. Fransız devletinin ırkçı, ayrımcı politikalarla gençleri faşist politik İslamcı örgütlere doğru ittiğini söyleyen ACTİT, Puty’un katledilmesini göçmenlere karşı ayrımcı politikaların aparatı haline getirdiğine dikkat çekti.

Fransa’nın başkenti Paris’te 16 Ekim’de Hz. Muhammed’in karikatürlerine öğrencilerine gösterdiği iddiasıyla tarih dersi öğretmeni Samuel Paty, 18 yaşındaki Çeçen göçmen bir genç tarafından öldürüldü. Paty’nin yeniden gündeme getirilen Hz. Muhammed’in Charlie Hebdo’da yayınlanan karikatürünü “Eleştiri ve Tahammül” gündemli bir çalışmada gösterdiği için katledildiği ileri sürüldü. Çeçen saldırgan, polis tarafından öldürüldü.

Saldırı ve sonrasında yapılan açıklamalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT), Paty’nin katledilmesinin Müslüman göçmenlere yönelik ayrımcılığın derinleştirilmesine araç olarak kullanıldığına dikkat çekti. 

DAİŞ ve benzeri gerici faşist İslamcı örgütlerin, farklı inançlara, uluslara ve kadınlara yönelik katliamcı saldırılarına dünyanın tanıklık ettiğini belirten ACTİT, “DAİŞ ve DAİŞ benzeri gerici, faşist İslamcı örgütlerin (Taliban, El-Kaide, El-Nusra) ideolojik olarak eşitliğe, özgürlüğe ve adalete karşı olduğuna tanıklık ettik. Emperyalist ve gerici bölge devletlerin bu örgütlerin var olmasında, gelişmesinde ve bir diğer güç üzerinde maşa gibi kullanılmasında sorumlulukları olduğu açıktır. Sömürgeci faşist bir iktidarın olduğu Türkiye’de Suruç, Ankara, Antep, Reina gibi katliamlar diktatör Tayyip Erdoğan tarafından DAİŞ’e yaptırılmıştır” hatırlatmasında bulundu.

FRANSIZ HÜKÜMETİ, DAİŞ’E KATILIMI DEĞİL, ONLARLA SAVAŞANLARI DAVA AÇIYOR
DAİŞ’in sadece Ortadoğu’da değil dünya çapında dehşet saçtığını kaydeden ACTİT açıklamasında, Fransa devletinin DAİŞ’e katılımları engellemediği ancak, DAİŞ’e karşı savaşanlara karşı soruşturmalar başlattığını belirtti. ACTİT,  “Yaşadığımız Fransa’da Bataklan, Charlie Hebdo katliamları hala hafızalarda tazeliğini koruyor. Fransa’dan 4 bin gencin DAİŞ’e katıldığı biliniyor. Bunu engellemeyen Fransız Devleti DAİŞ barbarlığına karşı Kobanê’de Enternasyonal Özgürlük Taburu saflarında savaşanlara karşı soruşturmalar açmıştır” ifadelerini kullandı. 

MACRON HÜKÜMETİ SALDIRILARI IRKÇI VE GÖÇMEN KARŞITINA DAYANAK HALİNE GETİRİYOR
Fransa hükümetinin ayrımcı, ırkçı, gençleri işsizliğe ve yoksulluğa sürükleyen politikalarının, özellikle göçmen gençleri politik İslamcı örgütlere ittiğini söyleyen ACTİT, Paty’nin katledilmesi sonrasındaki açıklamalara dikkat çekti. Halklar arasında düşmanlaştırıcı ve İslamifobik açıklamalar yapıldığını söyleyen ACTİT şu ifadeleri kullandı: 

“Hükümetinin ayrımcılığı, ırkçılığı körükleyen politikaları, göçmen gençliği işsizlik ve yoksulluğun pençesinde gerici İslamcı örgütlerin kucağına itiliyor. Tarih öğretmeni Samuel Paty’un katledilmesi sonrası Fransız devleti, farklı inançlardan halklar arasında gerici düşmanlaştırıcı duyguları kışkırtmaya yol açacak İslamofobik açıklamalar yapmaya devam ediyor. İnançları birbirine yönelik güvensizliklerini büyütüyor. Özellikle İslam inancına sahip herkesin suçlu olduğu algısı tüm topluma yayıyor. Paty dönemsel politikalarının bir aparatı haline getiriyor. Bordeaux’da bir camiye yapılan baskın yaşayacağımız tehlikenin işareti gibidir. İltica başvuru hala sonlandırılmamış olan 200’ü aşkın insanın sadece Ortadoğu’dan gelmiş olması sebebiyle sınır dışı edilmesi ilticacılar için başka bir tehlikenin boyutunu gösteriyor. Sınır dışı etme tehditleriyle göçmenler sindiriliyor. Macron hükümeti, ırkçılık ve göçmen karşıtı politikalarına Paty’in katledilmesini dayanak haline getirmek istiyor. Ev, dernek, lokal ve cami baskınlarıyla toplum terörize ediliyor.”

HALKLAR ARASINDA AYRIMCILIĞA KARŞIYIZ
Halklar arasında ayrıştırıcı ve düşmanlaştırıcı söylem ve tutumlara karşısında olacaklarını belirten ACTİT, “Bizler, inanç özgürlüğünden yanayız. Gerici politik İslamcı, halk düşmanı çetelere karşıymış gibi söylemlerle ezilen göçmenlere dönük ırkçılığı besleyen, çelişkileri gerici temelde kışkırtarak halklar arasında ayrıştırıcı, düşmanlaştırıcı söylem ve tutumların karşısındayız. Biz Türkiyeli ve Kürdistanlı göçmen emekçiler olarak ırkçı, ayrıştırıcı yasalara ve devlet baskısına karşı; başta diğer uluslardan göçmenlerle ve Fransız emekçileriyle birlikte mücadeleyi yükselteceğiz” dedi.

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑