Kadın

Published on Eylül 20th, 2020

0

Afganistan’da kadın haklarında bir ilk

Afganistan hükümeti kadınların resmi belgelerde isimlerinin yer almadığı yasal düzenlemede değişikliğe gitti. Buna göre, çocukların kimliklerinde kadınların da ismi yer alacak.

Kadının kamusal hayatta ailedeki erkeğin adını kullanmak zorunda kaldığı, resmi belgelerde, nikah davetiyelerinde ve hatta mezarında bile kendi adıyla yer alamadığı Afganistan’da kadın hakları için önemli bir adım atıldı.

#BenimAdımNerede kampanyası sayesinde kimlik kartında sadece baba isminin yazmasını dayatan yasada değişiklik yapıldı. Devlet Başkanı Eşref Gani tarafından imzalanarak yürürlüğe giren yasada, kadınların isimleri de çocukların kimliklerinde yer alacak.

Kamusal alanda kadınların isimlerinin kullanılmasının hoş karşılanmadığı, utanç ya da hakaret kabul edildiği gelenekler ülkede hüküm sürerken, kadın en yakın erkek akrabasının adını kullanmak zorunda kalıyordu. Devlet hizmetlerinden faydalanabilmek için isimlerini kullanan kadınların Taliban tarafından şiddet gördüğü skandallar ortaya çıkmıştı.


DAYANIŞMANIN ZAFERİ

Kampanyanın kurucularından Laleh Osmany, söz konusu yasa değişikliğiyle ‘çok büyük mutluluk duyduğunu’ açıkladı. Osmany, “Bu zaferin aktivistlerle yurttaşların ısrarlı kampanya ve dayanışmasının sonucudur. Kampanyamızı destekleyen, sesini yükselten kadın, erkek, herkese teşekkür ediyorum” dedi. Afgan kabinesinin Yasal İşler Komisyonu da “Kimlik kartına anne adının eklenmesi kararı, cinsiyet eşitliği ve kadın haklarına yönelik büyük bir adımdır” açıklaması yaptı.

(BirGün)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑