Makaleler

Published on Kasım 17th, 2021

0

Ahmet Kaya’nın mezarına saldırı | Ali Çarman


Türkiye toplumunda bütün kesimlerin gönlünde sarsılmaz bir yer tutmuş, halkın sanatçısı Ahmet Kaya’ya yapılan bu saldırı ilk değil. Gerek sağlığında ve gerekse de mezarında sömürücü egemen sınıfların uşakları tarafından saldırıya hedef olmaya devam etmekte.

Zor yoluyla siyasi iktidarı elinde tutanlar aynı zamanda tahmin edilenden daha çok korkaktırlar. Günlük hayatta bunun sayısızca örneğine rastlarız. Ancak çoğu zaman ya gülüp geçer yada öfkeleniriz.

Avrupa turizminin merkezi durumunda olan Paris’in saymakla bitmeyen yerleri arasında öyle bir yer var ki insanın dünyaya bakışını ele vermekte.

Pere-Lachaise Mezarlığı

Açıldığı yıl 1804 de yalnızca 14 mezar bulunan 43 hektarlık bu alan bugün binlerce mezar ile her yıl iki milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlamakta. Türk, Kürt, Arap, Ermeni ve diğer her bir halk için ve sosyalistler için ayrı bir yeri olan ve halk arasında Kömünarların mezarlığı olarak anıldığı da bilinmekte.

Mezarlara saldıranlar insan olamaz

Hangi nedenle olursa olsun yolumuz Paris’e düştüğünde uğrak yerlerimiz arasında yer alan Yılmaz Güney, Ahmet Kaya ve Kömünarların mezarlarını bir kez daha ziyaret edelim dedik. Almanya ve Fransa DİDF ten bir grup olarak 13 Kasım akşam saatlerinde önce çirkin kral Yılmaz Güney, Faşizme karşı direnişte kaybettiklerimiz, dünya edebiyatının seçkin isimleri, son komüncülerin kurşuna dizildiği duvar, toplama kampları için dikilen anıtlar gezildikten sonra Ahmet Kaya’nın mezarına geldik.

Yılmaz Güney ile komşu olan Ahmet Kaya mezarında 15 kişi kadar kendi aralarında sohbet ediyor ve öfke ile bunu yapanlar insan olamaz diyordu. Gördük ki, kendini bilmez bir veya birkaç kişi Ahmet Kaya’nın yüzünü ve mezarın değişik yerlerini kırmaya çalışmış. Biraz tahrip edince herhalde korkmuş olacaklar ki bununla yetinip kaçmışlar.

Saldırının kimler tarafında yapıldığı henüz ortaya çıkmadı.

Halkın gönlünde yaşayanlar

Dünyanın bir çok yerinde benzer durumlar yaşanmaktadır. Almanya’da Yahudi, Müslüman mezarlarına ve direniş anıtlarına zaman zaman ırkçılar tarafında saldırılar yapılmakta. Ve her defasında büyük tepkiler almaktalar. Ahmet Kaya mezarına yapılan saldırı da sosyal medya üzerinde büyük tepki aldı.

Türkiye toplumunda bütün kesimlerin gönlünde sarsılmaz bir yer tutmuş, halkın sanatçısı Ahmet Kaya’ya yapılan bu saldırı ilk değil. Gerek sağlığında ve gerekse de mezarında sömürücü egemen sınıfların uşakları tarafından saldırıya hedef olmaya devam etmekte.

Olurda yolunuz Paris’e düşerse insanlığın kurtuluşu mücadelesinde kaybettiğimiz insanları anmak üzere Pere-Lachaise Mezarlığına uğramalı.


Ali Çarman – 17.11.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑