Mültecilik

Published on Kasım 13th, 2020

0

Akdeniz’de son 3 günde 110 mülteci boğuldu

Akdeniz’de son üç günde Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 4 gemi battı, 110 mülteci boğularak can verdi. Uzmanlar, 2020 yılı içinde Akdeniz’de boğulan mülteci sayısının bilinenden çok daha yüksek olduğunu söylüyor

Akdeniz’de son 3 günden Avrupa’ya ulaşmaya çalışan göçmenleri taşıyan 4 gemi battı. Son olarak 12 Kasım günü Libya açıklarında batan gemide 70’ten fazla kişi yaşamını yitirdi.

içinde (10, 11, 12 Kasım) batan gemilerde 110’dan fazla mülteci hayatını kaybetti.
Bu olaydan kısa bir süre sonra Libya’nın Sorman şehrinin açıklarında 20 mülteciyi taşıyan başka bir gemi battı. Bölgede bulunan Sınır Tanımayan Doktorlar, Twitter’dan yaptıkları paylaşımda bazı mültecilerin dalgalara kapılarak gözden kaybolduğunu duyurdu.

Kaçakçılar, tarafından fırsata çevrilen sakin sonbahar havası, birçok mülteci için büyük bir trajediyle sonuçlanıyor.

Çarşamba günü, aralarında 6 aylık bir bebeğin de bulunduğu 6 kişi Avrupa’ya ulaşmak için Akdeniz’de boğularak can vermişti.

2020 yılında Akdeniz’i geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışan 10 bin 300’ü aşkın mülteci Libya’ya geri gönderildi. 2020’nin başından beri Akdeniz’de 575 kişinin yaşamını yitirdiği söyleniyor ancak uzmanlar gerçek rakamın çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑