Almanya

Published on Temmuz 9th, 2021

0

Almanya’da DKP’ye seçim yasağı

Almanya Komünist Partisi (DKP)’nin 26 Eylül’deki Almanya Federal Meclis Seçimlerine katılmasına muhtemelen izin verilmeyecek. Federal seçim komitesi, DKP’nin parti olarak yasal statüsünü kaybettiğini belirtti.

Almanya Federal Meclis seçimlerine katılma yasağı, 1968’de kurulan DKP’nin son altı yılda gerekli yıllık raporları her zaman gecikmeli olarak sunması ve yasal olarak öngörülen süre içinde sunmaması iddiası ile gerekçelendirildi. Meclis Dönen Görevli Georg Thiel, “Son tarihler son tarihlerdir” dedi.

DKP Genel Başkanı Patrik Köbele yasağa dair şunları söyledi:

“Burada denenen soğuk parti yasağıdır. Biz komünistler bu konuyu çok iyi tanımakta ve bilmekteyiz. 1933’te komünist parti faşistler tarafından, 1956’da ise Adenauer yargısı tarafından yasaklandı. Artık 2021’de bunun bürokratik yollarla yapılacağından büyük korkumuz olmalı. Elbette bu karara hepbirlikte itiraz edeceğiz. Bu girişimin başarısız olacağına eminiz. Parti statüsünün geri çekilmesi, partimizi mali çöküntüye sürükleme girişimidir. Bu, haklarından mahrum etme yoluyla ilerici örgütleri yoketmeye çalışan çeşitli skandallardan biridir. Bu girişim, sol güçlerin artan kriminalizasyonuna ve karalanmasına katılıyor. Bu girişim, korona pandemisinin demokrasiyi ve sosyal refahı azaltmak için araçsallaştırılmasının bir parçasıdır. Bu yasak sadece komünistlerin seçilme hakkıyla ilgili değil, tüm demokratik güçlere karşı yapılan birşeydir. Herkesi bu soğuk parti yasağı girişimine karşı çıkmaya çağırıyoruz.“

(atik-online)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑