Mültecilik

Published on Eylül 21st, 2020

0

Almanya’da mültecilerle dayanışma eylemleri sürüyor: Mülteciler için yerimiz var

Moria mülteci kampında çıkan yangın sonrası Almanya’da başlayan dayanışma eylemleri sürüyor. Eylemlerde hükümete daha çok mülteci kabul edilmesi çağrısında bulunuldu.

Yunanistan’ın Midilli adasında bulunan Moria mülteci kampında çıkan yangının ardından Almanya’da başlayan eylemler dün de birçok kentte devam etti. Eylemlerde yapılan konuşmalarda hükümete daha faza sığınmacı kabul etme çağrısı yapıldı.

Başta Berlin olmak üzere bir çok kentte düzenlenen eylemlere binlerce kişi katıldı. Berlin’de yapılan eyleme 5 binden fazla insan katıldı. “Artık yeter! Mültecilere yerimiz var” sloganıyla düzenlenen eyleme kilise, Sol Parti, Yeşiller, sendikalar başta olmak üzere çok farklı kesimler katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda, Almanya’nın 1553 mülteciyi almayı kabul etmesi, başlangıç açısından iyi bir adım olarak değerlendirildi. Protestan kilisesine bağlı Diakoni adlı sosyal dairenin başkanı Ulrich Lilie yaptığı konuşmada, “Eğer bankaları kurtarıyorsak, ancak 12 bin mülteci barınaksız kalmaya devam ediyorsa ve başka ülkeler almaya yanaşmıyorsa bu değerlerimizin sonuna geldiğimizi gösteriyor” dedi.

Eylemin çağrısını yapan Seebrücke (Deniz Köprüsü) İnisiyatifi adına yapılan konuşmada, Moria kampındaki yangının AB’nin izlemiş olduğu politikanın bir sonucu olduğu ifade edildi. Ayrıca Berlin ve Thüringen eyaletlerinin sığınmacı almak için başlattığı girişimin Federal Konsey tarafından reddedilmesi de eleştirildi.

Köln’de yapılan eyleme de 3 binden fazla insan katıldı. Essen’de ise koronavirüs tedbirleri dikkate alınarak Stadtgarten’da yapılan eylemde Essen Barış İnisiyatifi, Sol Parti, Yeşiller, DİDF ve antifaşist örgütler adına konuşmalar yapıldı. Eyleme yaklaşık 350 kişi katıldı.

DRESDEN’DE POLİS EYLEMCİLERİ SİLAHLA TEHDİT ETTİ

Dresden’de yapılan eylem sırasında ise bir polis halkı silah kullanmakla tehdit etti. Yürüyüşü engellemeye çalışan bölgedeki polis yöneticisinin “Beni itiyorsunuz, şimdi bir kurşun yakalarsınız” dediği duyuldu. Polis daha sonra geriye çekerek elini belindeki tabancasına attı.Reklam

Tamaman barışçıl süren eylemde polisin tutumu sosyal medyada tepki topladı. Söz konusu polis olay sırasında “kurşun” dediğini kabul etti ve özgün olduğunu ifade etti. Dresden Emniyet Müdürü Jörg Kubiessa yaptığı açıklamada, polisin tek başına eylemcileri durdurmaya çalışmasının yanlış olduğunu belirterek, buna rağmen ortada disiplin soruşturmasına neden olacak bir durumun olmadığını söyledi.

(Evrensel)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑