Ermeni

Published on Temmuz 15th, 2020

0

Amazon Ermeni soykırımını inkar eden kitabı kaldırdı

e-ticaret şirketi Amazon’da yer alan “Ermeni Soykırımı: Büyük Yalan” başlıklı kitap bir tepki e-postası üzerine siteden kaldırıldı.

Amazon’daki satış listesinde olan Dr. A.N. Cora imzalı “Armenian Genocide, A Big Lie” isimli kitap gelen bir okuyucudan gelen tepki üzerine siteden kaldırıldı. 

Kitabın kaldırılmasını isteyen Shunt Jarchafjian haberi, Asbarez.com’da yazdığı makalede duyurdu.

Jarchafjian, makalesinde atıfta bulunduğu kitabın siteden kaldırıldığını duyururken, Amazon, kitabın kaldırılması hakkında resmi bir açıklama yapmadı.

Jeff Bozz adına cevap

12 Haziran’da Amazon CEO’su Jeff Bezos’a kitapla ilgili bir e-posta gönderdiğini söyleyen yazar Jarchafjian, sonrasındaki gelişmeleri ve Bezos’a gönderdiği mailini de paylaştı: 

“Ermeni Soykırımı ile ilgili edebi çalışmalar ararken, soykırım inkârcıları ve tarihsel revizyonistleri tarafından yazılmış birçok kitap ortaya çıkıyor.

“Umarım Amazon belirtilen ilkelerine sadık kalır ve bu sorunu çözmek için gerekli değişiklikleri yapar.

“Şimdi her zamankinden daha fazla bir araya gelmeli ve birbirimizi insan olarak daha iyi anlamalıyız. Gerçeğe dayalı bir bilgi temeline sahip olmak hiçbir şeyin yerini tutamaz.”

Jarchafjian’a kısa süre sonra teknik destek müşteri ilişkileri ekibinden bir mail geldi.  Mailde “Jeff Bezos e-postanızı aldı ve onun adına yanıt veriyorum” deniyor ve talebinin dikkate alındığı bildiriliyordu. Jarchafjian bu e-postanın ardından yaklaşık bir hafta sonra kitabın artık Amazon’da olmadığını gördüğü söylüyor. 

 Amazon’dan teşekkür e-postası

“Bu başlığı daha ayrıntılı olarak incelerken bu konuyu dikkatimiz sunduğunuz için teşekkür ederiz.

A.N.’nin yazdığı “Ermeni Soykırımı, Büyük Yalan” adlı kitap web sitemizden kaldırıldı.

İncelememizi istediğiniz başka özel başlıklar varsa, lütfen bu e-postayı yanıtlayın.

Amazon’u seçtiğiniz için teşekkür ederiz.”

(Bianet)

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑