Sömürgecilik

Published on Aralık 4th, 2020

0

Amedspor Başkanı Avcı: Hakemler karşı tarafın oyuncusu gibi

Amedspor’a karşı hakem ayrımcılığı siyasetin kutuplaştırıcı dilinden kaynaklandığını belirten kulübün Asbaşkanı İhsan Avcı, “Oynadığımız her maçta hakemler sanki karşı takımın oyuncusu” dedi. 

2’nci Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor, özellikle 2014 yılında ismini değiştirmesi ile birlikte saha içinde ve dışında baskılarla karşı karşıya. Kulüp, pandemi öncesi gittiği deplasman karşılaşmalarında sık sık taraftarlarının stada alınmaması, stat içi ve dışında rakip takımın saldırılarına uğrama gibi sorunlarla karşılaştı. Bu saldırıların yanı sıra hakemlerin de sık sık ayrımcı pratikleri ile karşılaşılması “futbolun asla sadece futbol olmadığını” gösterir nitelikte. Son olarak hafta sonu oynanan ve 2-2 beraberle sonuçlanan Afyonspor maçında yaşanan hakem hataları sonrası kulüp, Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) başvurdu. 

Amedspor As Başkanı İhsan Avcı yaşanan hakem hatalarını ve ayrımcı politikaları değerlendirdi. 

‘EŞİT BİR MÜCADELE YOK’

Türkiye profesyonel futbol liglerinde mücadele eden takımların 5-6 il ile sınırlı kaldığını vurgulayan Avcı, Diyarbakır, Van ya da diğer bölge illerinin eşit bir mücadele yürütme konusunda dezavantajlı olduğunu söyledi. “Bütçe açısından ise Amedspor da dahil bölge kentlerinin takımları kamusal kurumlardan sıfıra yakın bir destek alıyor” diyen Avcı, “Hatta daraltıcı yaklaşımlar ile karşılaşıyoruz. Sanayi kentleri dediğimiz bu illerin takımları ise hem kamu desteği hem iş insanlarının desteği ile zaten bizden 10 adım önde başlıyorlar” dedi. 

FELSEFESİ OLAN BİR KULÜP

Bu dezavantajlı duruma rağmen mücadele ettiklerini belirten Avcı, Amedspor’un futbolun ötesinde felsefesi olan bir kulüp olduğunu aktardı. “Amedspor’u yaşadığımız coğrafyadaki kutuplaştırıcı dile rağmen bölgede yaşayan tüm halkları buluşturabilecek bir üst kimlik olarak düşünüyoruz” diyen Avcı, ötekilerin takımı olarak tarif ettiği Amedspor’un bu anlayışından kaynaklı baskılar ile karşılaştığını kaydetti. Bu baskıların en barizinin hakem hataları ile yaşandığının altını çizen Avcı, “11’inci haftaya girdik, oynadığımız maçlarda hakemlerin çok bariz, sanki karşı takımın oyuncusu gibi davranıp mağlubiyetimize neden olacak yaklaşımları oldu. 11 haftada aleyhimize 7 penaltı verildi. Penaltıdan yediğimiz 7 golün dışındaki 6 golün tamamı da haksızca verilmiş duran toplardan yaratılan fırsatlar sonucu oldu” ifadelerini kullandı. 

MAÇ SAHADA KAZANILMALI

Futbolun sahada kazanılması gerektiğinin altını çizen Avcı, maçların saha dışı faktörler ile değil, oyuncuların alınteri ile kazanılması gerektiğini söyledi. Devreye hakem, federasyon, bürokratik engellerin girmemesi gerektiğini belirten Avcı, “Böyle olacaksa peşinen ‘Amedspor siz maça gelmeyin. Biz sizi mağlup sayacağız’ desinler. Bizde bilelim ki bu kadar gereksiz masraf yapmayalım. Oysa sporda ahlak, erdem değerleri olmalıdır” diye konuştu. 

Yaşadıkları bir diğer sıkıntının ise seyircisiz oynanması gereken maçlarda rakip takımların tribüne seyirci alması olduğunu aktaran Avcı, şunları söyledi: “Pandemiden kaynaklı tribünler 20’şer kişilik protokol ile sınırlıdır. Fakat gittiğimiz tüm deplasman maçlarında tribünlerde rakip takımların yüzlerce taraftarını görüyoruz. Hem pandemi koşulları ortadan kaldırılıyor hem de orada olmaması gereken taraftarların takıma oluşturduğu dezavantaj yüzünden sıkıntı yaşıyoruz. Öyle ki burada oynadığımız son Kocaelispor maçında bile bunu yaşadık. İl Spor Müdürlüğüne locaları kullanmak için 110 bin lira yatırdık. Ama deplasman takımı olan Kocaelispor’un taraftar grubu bizim parasını ödediğimiz devlet protokolü için ayrılmış localara usulsüz bir şekilde yerleşti. Bu açıkça Amedspor’a karşı taraf olmaktır.”

KUTUPLAŞTIRICI DİL

Siyasetin kutuplaştırıcı, çatıştırıcı dilinin insanlarda travma yarattığına dikkat çeken Avcı, Amedspor’un felsefesi ve hitap ettiği kitle nedeniyle kutuplaştırıcı dilden etkilenen hakemlerin hataları ile karşılaştıklarını kaydetti. “Bir takımı, sahada emek veren oyuncuları ya da ona destek veren taraftar ve yönetimin emeğini hiçe sayan bir yaklaşımın tarifi yoktur” diyen Avcı, “Bu kadar taraf olan hakemler ülke futboluna zarar veriyor. Özellikle MHK’nin bu konuda sorumluluk almasını ve bize karşı uygulanan tavrın ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Federasyon ise bir takımı dışlayan bu tavırlara karşı bir önlem almalıdır. Yaptığımız itirazlara bugüne kadar bir dönüş yapılmadı. Bekliyoruz acaba bir yaptırım olacak mı diye” dedi. 

YARDIM KAMPANYALARINA ENGEL

Bu yaklaşımların nedeniyle taraftarlar için bir takım desteklemenin anlamsız hale geldiğini ifade eden Avcı, takımların farklı ilişkiler üzerinden şampiyon yapıldığı eşit olmayan destekler aldığını aktardı. Buna karşı kendilerinin SMS üzerinden yardım kampanyası yapmak istediklerinde bile bürokratik engeller ile karşılaştıklarını dile getiren Avcı, şöyle devam etti: “Türkiye’de bu kampanyayı yapamayan tek takımız. Bu durum dolayısıyla taraftarımızın duygusunu incitiyor, kentle olan bağını zayıflatıyor.” 

DÜNYANIN HER YERİNDE TARAFTARI VAR

2’inci Lig’de yer almalarına rağmen 4 büyük takımla yarışan bir taraftar kitleleri olduğuna dikkat çeken Avcı, Amedspor’un sadece Diyarbakır ile sınırlı kalmadığın aktardı. Sadece Kürt halkı ile de sınırlı olmadıklarını belirten Avcı, Yeni Zelanda’dan Amerika’ya kadar her halktan taraftarları olduğunu dile getirdi. Federasyon ve Diyarbakır’daki yöneticilerin bundan ders çıkarması gerektiğinin altını çizen Avcı, “Biz doğru yaptığımızı düşünüyoruz, bu doğrunun büyümesi lazım. Yanımıza bizim gibi düşünen takımların katılması lazım ki ülkedeki spor anlayışı, felsefesi değişsin” diye konuştu. 

MA / Tolga Güney – Cahit Özbek

Tags: , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑