Açıklama

Published on Nisan 5th, 2020

0

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu: Korona İnfazına Hayır!

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu, Meclis Adalet Komisyonu’nda dün kabul edilen siyasi tutukluları kapsam dışı bırakan infaz düzenlemesine dair bir açıklama yayınladı. Siyasi Tutsaklara Özgürlük ve Sosyal Medya Kampanyasını içeren açıklama; 

Covid-19 pandemisi bütün dünyayı etkisi altına almış durumda. Milliyeti, inancı, cinsiyeti, coğrafyası ne olursa olsun bütün insanlık Koronavirüs tehdidi altında. Ancak bu salgın kimilerimizi daha fazla tehdit ediyor. Bağışıklık sistemi zayıflamış ileri yaştaki insanlarımız, kronik hastalıkları olanlar virüse karşı hepimizden daha savunmasız durumdalar.

Tedavi imkanlarına ulaşmadaki eşitsizlikler bir yana virüse karşı her özgür bireyin durumu aşağı yukarı aynı. Ancak bir istisna var ki onlar da cezaevlerindeki tutsaklar! Cezaevlerindeki binlerce tutsak kısıtlı pozisyonlarından dolayı salgına karşı adeta savunmasız durumdalar. Ne yiyebileceklerine, ne içebileceklerine, kiminle yanyana durup kimden uzak duracaklarına kendileri karar veremiyorlar. Olası bir Korona vakasının cezaevlerine ulaşması benzin deposuna düşmüş kibrit etkisi yaratacaktır.

Açık/kapalı görüş, telefon hakkı gibi uygulamaların da yasaklanması dolayısıyla tutsaklar tam bir kör kuyuya gömülmek istenmektedir.

Hal böyleyken Türkiye hükümetinin hazırladığı infaz yasası tutsaklar arasında ayrımlar yaparak özellikle siyasi tutsakları adeta “infaz etmeyi” amaçlamaktadır. Hazırlanan infaz indirim yasası tecavüzcülerin, çocuk istismarcılarının, mafya gruplarının, uyuşturucu tacirlerinin, insanlığa karşı suç işleyen DAİŞ üyelerinin önünü açarken, özellikle sol, sosyalist ve Kürt Özgürlük Hareketi tutsaklarını adeta Covid-19’la infaza mahkum etmek istemektedir.

Bizler Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu olarak hapishanelerdeki bütün tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim ve yaşam haklarının korunmasını savunmakla birlikte, infaz indiriminde bir ayrım yapılacaksa bu ayrımın tecavüzcülere, çocuk istismarcılarına, uyuşturucu tacirlerine, mafya liderlerine, insanlığa karşı suç işlemiş DAİŞ çetelerine yönelik yapılması gerektiğini, siyasi tutsaklara yönelik böyle bir ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu savunuyoruz. Ve bütün halklarımızı faşist AKP-MHP ittifakının bir kez daha hedef haline getirdiği siyasi tutsakları savunmaya davet ediyoruz.

Anti-Korona Avrupa Koordinasyonu

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑