Sağlık

Published on Ekim 27th, 2020

0

Araştırma: Covid antikorları hızla azalıyor, virüse birden fazla kez yakalanmak mümkün

İngiltere’de yapılan bir araştırma, korona virüsüne karşı antikorların seviyesinin hızla azaldığını gösterdi. Araştırmacılar, virüse birden fazla kez yakalanma riskine dikkat çekti.

İngiltere’de yapılan bir araştırma, Covid-19 geçiren kişilerin kanlarındaki antikor seviyelerinin hastalığı atlattıktan sonra hızla düştüğünü gösterdi. Uzmanlara göre, bu durum korona virüsüne birden fazla kez yakalanma riskinin yüksek olduğuna işaret. 

Londra’daki Imperial College tarafından yapılan araştırmada, React-2 adlı verilen çalışma kapsamında antikor testi yapılan 350 binden fazla kişinin verileri incelendi. Buna göre, antikor testleri pozitif çıkmış (yani virüsü geçirdiği kanıtlanmış) kişilerin antikor düzeyi, haziran-eylül arasındaki üç aylık dönemde yüzde 26 oranında azaldı.

Antikor düzeyleri, 65 yaş ve üzeri kişilerin yanı sıra asemtomatik vakalarda daha büyük düşüş gösterdi. Haziran sonu-temmuz başında her 1000 kişiden yaklaşık 60’ında antikor tespit edilirken, eylülde yapılan testlerde sayı 44’e geriledi.

Araştırmanın sonuçları, yaz ve sonbahar aylarında, antikora sahip olan kişilerin sayısının yüzde 25’ten daha fazla azaldığı anlamına geliyor. Araştırmacılara göre, sağlık çalışanlarının antikor düzeyinin daha yüksek olması da, virüse tekrar tekrar yakalanmalarıyla ilgili olabilir.

(Duvar)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑