Açıklama

Published on Haziran 6th, 2020

0

ATİK: Berxwedan jiyan e -Yaşamak Direnmektir!


Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından yayınlanan açıklamada “AKP-MHP faşist iktidarı halkın iradesine yönelik yeni bir darbe gerçekleştirerek bir hukuksuzluğa daha imza attılar. ” dendi.

Avrupa Demokrat

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

“Berxwedan jiyan e” -Yaşamak Direnmektir!

AKP-MHP faşist iktidarı halkın iradesine yönelik yeni bir darbe gerçekleştirerek bir hukuksuzluğa daha imza attılar. Meclis Genel Kurulu’nda, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven, HDP Amed Milletvekili Musa Farisoğulları ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, haklarında kesinleşmiş cezalar gerekçesiyle milletvekillikleri düşürülerek tutuklandılar

Halkın İradesine Bir Darbe Daha!

Covid 19 Pandemisini önleme bahanesiyle çıkartılan “af” yasasıyla, mafya babaları, katiller, tecavüzcüler serbest bırakılarak mükafatlandırılırken, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren devrimci, politik tusakların içeride bırakılması, yüzlerce ağır hasta politik tutsağın hapishanelerde ölüme terkedilmesi, faşist TC’nin günümüz temsilcisi AKP+MHP iktidarının, bizlerce zaten bilinen esas amacını açıkça gözler önüne sermiştir…. Uzun zamandır planladıkları katiller, tecavüzcüler ve mafya sürüsü için af yasasını, pandemi bahanesiyle yasallaştırıp, hapishaneleri boşaltarak, onların yerine devrimcileri, yurtseverleri, halkın iradesi ile seçilmiş muhalif belediye başkanlarını, milletvekillerini doldurarak, “dikensiz gül bahçesinde” tek adam saltanatını mümkün olabildiğince biraz daha uzatabilmek. Bu hedefine ulaşabilmek için her darbe, her hukuksuzluk, yolsuzluk ve adaletsizlik faşist R.T.Erdoğan ve şürekası AKP için meşrudur… AKP, iktidarda olduğu 18 yıl boyunca defalarca halkın iradesini darbeliyerek gaspetmiştir. 4 Kasım 2016’da, dönemin HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş ve 13 Milletvekili’nin tutuklanması… HDP’nin kazandığı belediyelere atanan kayyumlar, belediye eşbaşkanlarının tutuklanmaları, sadece son bir kaç yıl içinde onbinlere varan HDP çalışanı ve yöneticisinin tutuklanması, Kürt halkına yönelik sürdürülen katliamcı politikalar vb… vb… 04 Haziran 2020’de; Meclis’teki Genel Kurul’da yaşananlar da, tüm bu saydıklarımızdan ayrı ele alınamaz. Faşist R.T. Erdoğan ve şürekâsının emriyle, protestolara rağmen sunulan fezlekeyle, HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ve Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ile CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun haklarındaki kesinleşmiş yargı kararı bildirilerek dokunulmazlıkları kaldırıldı ve aynı gün gözaltına alınıp tutuklandılar. Milletvekillikleri düşürülen Leyla Güven, Musa Farisoğulları ve Enis Berberoğlu’nun isimleri, Meclis listesinden alelacele kaldırılarak, “Milletvekilliği sona erenler” listesine eklendi.

Ancak başta R.T.Erdoğan olmak üzere, tüm iktidar ortakları çok iyi bilmektedirler ki; bu devran böyle gitmeyecek… Zulmün olduğu yerde isyan meşrudur ve Leyla Güven’in dediği gibi, “Berxwedan jiyan e (Yaşamak direnmektir)” Tüm iktidar sahiplerinin korkusu da zaten burada yatıyor ve bu sonu geciktirmek için saldırganlaşıyorlar.

Kurtuluş Yok Tek Başına! Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu olarak; Leyla Güven, Musa Farisoğulları, Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesini ve tutuklanmalarını kınıyor, bu hukuksuzluğa karşı Avrupa kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz. Başta Avrupa’daki yerli demokratik güçler ve göçmen kurumları olmak üzere, halkın iradesine sahip çıkmayı kendisine görev bilen, adaletten yana olan tüm kurum ve kişileri, bu darbeye karşı sesini yükseltmeye, milletvekillerini sahiplenmeye ve serbest bırakılmaları için aktif mücadeleye çağırıyoruz! Biliyoruz ki; dünyanın birçok coğrafyasında yükselen faşizmin ayak sesleri, ancak tüm işçi ve emekçilerin, ezilenlerin omuz omuza ortak direnişiyle geri püskürtülebilinir.

Faşizme Karşı Omuz Omuza!

Berxwedan Jiyan e!

ATİK- Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑