Açıklama

Published on Eylül 26th, 2020

0

ATİK: Hepimiz HDP’liyiz

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK), yaptığı açıklamayla HDP’nin yanında olduğunu belirtti.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından yapılan açıklama şöyle:

HEPİMİZ HDP’YİZ!
HDP HALKTIR, SUSTURULAMAZ!

Türkiye halkı 25 Eylül sabahı bir kez daha yedi ilde eş zamanlı operasyonlarla güne uyandı. Faşist R.T.Erdoğan ve şürekası AKP/MHP; Kürt halkının demokratik mücadelesi ile devrimci ilerici güçlerin birlikteliğinden, direnişinden duyduğu öfkeyi bir kez daha kustu. 6 yıl önce, 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen Kobanê Direnişini bahane ederek, devrimci-demokratik güçlerin birleşik mücadelesinin adı olan HDP’ye ve demokratik güçlere saldırdı. Aralarında 2014 yılında partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de bulunduğu, bugün de önemli görevlerde olan 82 kişi gözaltına alındı.
Ne Olmuştu 6 – 8 Ekim 2014’te?
15 Eylül 2014’te, Türkiye’nin sınır kentlerinden Kobane’ye üç koldan saldıran barbar IŞİD çetelerine, Erdoğan ve şürekası AKP, işgal/ilhak politikalarına uygun olarak her türlü desteği sunmaktaydı. IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarının giderek şiddetlenmesiyle, 6 – 8 Ekim’de başta T. Kürdistanı olmak üzere Türkiye coğrafyasının dört bir yanında ve dünyanın birçok coğrafyasında kitleler sokaklara dökülerek hem saldırıları hem de Erdoğan’ın IŞİD çetelerine desteğini protesto ettiler. Eylemlere polisin müdahelesi sonucu 50 civarında insan yaşamını yitirirken, onlarcası yaralandı. Erdoğan “Kobane düştü, düşüyor” detken, Kürt halkının ve başta T.Kürdistanı ve Türkiye olmak üzere dünyanın çeşitli coğrafyalarından gelen özgürlük savaşçılarının şanlı direnişiyle, IŞİD çetelerinin saldırıları geri püskürtüldü. AKP’nin tüm katliam politikaları ve şiddeti Kobane zaferini engelleyemedi.
6 – 8 Ekim direnişinden hükümet HDP’yi sorumlu tutarak başta yönetici kadrolar olmak üzere kitlesel gözaltı, tutuklama furyası başlattı. Ancak bu olaylarda HDP’nin sorumluluğunu ortaya koyacak hiçbir delil gösteremediler. Hatta bugün yine gözaltında olan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, o dönemde de tutuklanmış ancak 8,5 ay tutukluktan sonra serbest bırakılmış ve suçsuz yere hapis yattığı için devlet tazminat ödemek zorunda kalmıştı.
2015 Seçimlerinin Hüsranını Tekrar Yaşamaktan Korkuyorlar
7 Haziran 2015 seçimlerinde HDP, barajı aşarak 2. Büyük muhalif parti oldu. R.T.Erdoğan, yaşadığı yenilgiyi kabul etmeyip, seçimleri iptal etti. Ancak 1 Kasım’da tekrarlanan seçimlerde aynı sonucu yaşamaktan kurtulamadı. Seçimlerden sonra HDP’ye yönelik sürekliliği olan bir cadı avı başlatıldı. 13 milyondan fazla halkın seçtiği, başta eşbaşkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ olmak üzere HDP milletvekilleri, Belediye eşbaşkanları sudan bahanelerle tutuklandılar.
İktidar, Yönetememe Durumunu Yeni Gündem Yaratarak Aşmaya Çalışıyor;
R.T.Erdoğan ve AKP’nin 18 yıllık iktidarı boyunca ülke adeta açık hava hapishanesine döndü. İşsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, adaletsizlik halkı canından bezdirir hale geldi. Sağlık sistemi çökmüş durumda. Siyasilere yer açabilmek için tecavüzcülerin, katillerin salıverildiği hapishanelerdeki siyasi tutsakların tüm insani hakları gaspediliyor. Kadın katliamlarının, çocuk istismarlarının ardı arkası kesilmiyor. Komşu ülkelerle sürekli sorun yaşanıyor.
Tüm bu gerçeklerin üstünü örtebilmek, içinde debelendiği çıkmazı aşabilmek için, iktidar sahipleri bir taraftan halkı kutuplaştırıp gerilim yaratırken, diğer taraftan sürekli yeni gündemlerle halkın gündemini değiştirmeye çalışmaktalar.
HDP Yalniz Değildir, Hepimiz HDP’yiz;
Bugün HDP ve devrimci, ilerici güçlere yönelik gözaltı, tutuklama furyası da yine gündem değiştirme çabasından başka birşey değildir. ATİK olarak HDP ve ilerici, devrimci güçlere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bilinmelidir ki; HDP ve devrimci-demokratik güçler bu saldırılara bugüne kadar boyun eğmediler. Aksine her saldırı, direnişi ve dayanışmayı büyüttü. Bugünden sonra da böyle olacak; faşizmin bütün saldırıları direniş ve devrimci dayanışma ile çökertilecektir.
Direnişi ve dayanışmayı büyütmek için tüm anti faşist, anti emperyalist kurum ve bireyleri HDP’yi sahiplenmeye, demokratik tepkilerimizi sokağa taşımaya çağırıyoruz.
– HDP Yalniz Değildir, Hepimiz HDP’yiz!
– Faşizme Karşı Omuz Omuza!

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑