Halklar ve İnançlar

Published on Kasım 25th, 2020

0

AvEG-Kon: Şengal halkının yanındayız

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AvEG-Kon), 9 Ekim tarihinde KDP ile Irak merkezi hükümeti arasında Şengal bölgesine ilişkin yapılan anlaşmaya tepki göstererek, Şengal halkının yanında olduğumuza dair açıklama yayınladı.

Yayınlanan açıklamaşöyle:

Şengal halkımızın yanındayız!

Ağustos 2014 tarihinde İŞİD’in işgaline uğrayan Şengal, o dönemde 1400 ila 1700 ağır silahlı peşmergenin koruması(!) altındaydı. İşgal döneminde, yine KDP peşmergelerinin Şengal halkından topladığı silahları ile beraber savaşılmadan IŞİD çetelerine teslim edildi. Bu hamle ile Êzidi halkı, barbar Daiş çetelerine karşı öz savunmasız bırakılmıştır. Tarih boyunca 72 katliama maruz kalmış olan Êzidiler Şengal’in IŞİD’e teslim edilmesiyle beraber 73. katliamı yaşamıştır.

IŞİD tarafından işgal edilen Şengal’de on binlerce Ezidi yaşamını yitirdi, yüz binlercesi yerinden yurdundan edildi. Binlerce kadın, çocuk köle pazarlarında satıldı ve binlercesi hala kayıptır. HPG güçleri savaşın başladığı ilk günlerde çok küçük bir kuvvetle Şengal halkının savunulması rolünü üstlenmiştir. Daha sonra Şengal Özyönetim Birlikleri (YBŞ) kurulmuş direniş ve savaştan sonra 3 Kasım 2015’te Şengal IŞİD’ten temizlenmiştir.

Kentin tamamen özgürleşmesinden sonra bu kez de sömürgeci Türk devleti tarafından sürekli tehdit edilen Şengal’e birçok defa hava saldırıları düzenlendi. 23 Mart 2018’de HPG açıklama yaparak Şengal’ den tümden çekildiklerini duyurdu. Şengal’in kendi öz yönetimine ve öz savunmasına kavuştuğunu, görevlerinin bittiğini, Şengal’in savunmasını tümden YBŞ’ye bıraktıklarını açıkladılar.

Ancak; Türk devleti için sorun HPG’nin varlığı değil, ortaya çıkan Kürt iradesi ve özyönetim biçimidir. 9 Ekim tarihinde KDP ile Irak merkezi hükümeti arasında yapılan anlaşma ile Şengal bölgesi Irak hükümetinin denetimine bırakılmak isteniyor. Bu anlaşmaya göre Irak ordusu Doğu Suriye ve Şengal bölgesi arasına konumlanacaktır.

Bu anlaşma ile, Doğu Suriye ile Şengal arasında bulunan tüm sınırın Irak güçlerinin kontrolü altına girmesi amaçlanıyor. İşgalci TC devleti de anlaşmanın gizli gücü olarak yer almaktadır. Bu açıdan bu anlaşmayla adeta 73. Fermanla teslim alamadıkları özgür Êzidî topluluklarını birçok güçle ortaklaşarak soykırımdan geçirme istekleri netleşmiş olmaktadır.

Bu anlaşma DAİŞ saldırılarından daha tehlikeli olmakla beraber, üzerinde oldukça iyi çalışılmış ve olası direnişlerin boyutu hesaplanarak planlanmış bir anlaşmadır. DAİŞ’in yapamadıklarını Irak hükümeti, KDP ve Türk devleti Şengal Anlaşması ile Êzidîlere yapmak istiyor. Êzidî halkının iradesini yok etmek, Êzidîlerin savunma gücünü ortadan kaldırmak hedeflenmiştir. Irak ordusu Şengal ve çevresine 10 bin asker konuşlandırması Şengal’i işgal etmek istediğinin apaçık göstergesidir.

Bu karara karşı başta Êzidi halkımız olmak üzere Avrupa da yaşayan bütün devrimci demokrat güçlere çağrımız bulundukları her alanda Êzidi halkı üzerinden yürütülmek istenilen bu kirli işgal politikasına karşı ses olmaktır.

Biz AvEG-KON olarak, Êzidi halkımızın özgürlüğünün, çetevari bir biçimde gasp edilmesini amaçlayan karara karşı, bulunduğumuz her alanda bu karşı çıkacağız.

AVRUPA EZİLEN GÖÇMENLER KONFEDERASYONU

AvEG-Kon

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑