Basın-Yayın

Published on Ağustos 3rd, 2021

0

AvEG-Kon yaz kampında “Habercilik atölyesi” yapıldı

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) beşinci yaz kampında Habercilik Atölyesi  etkinliği düzenlendi.

Habercilik Atölyesi, Hrant Dink, Metin Göktepe ve Musa Anter şahsında basın şehitleri anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

Gazeteci Necati Abay’ın yaptığı sunumda, Avrupa’da en çok sıkıntısı çekilen alanlardan birisinin habercilik konusu olduğunu belirtti.

Herhangi bir eylem planlanırken, örgütlenirken görsel malzemeler, konuşmacının kim olacağı vb. belirlenirken çoğunlukla habercinin kim olacağının planlanmadığını dikkat çeken Abay, dolayısıyla pek çok eylemin haberinin basında yer almadığını veya gecikmeli olarak yer aldığını kaydetti.

Habercinin bir eyleme giderken öncesinden kağıt, kalem, fotoğraf makinesi veya cep telefonu hazır olmalı ve eylemin ne amaçla yapılacağı bilgisine hakim olması gerektiğinin önemine vurgu yapan Abay, 5N1K kuralının haberin içinde ifadesini bulmasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

Atölye çalışmasının sunumunda, haberde çarpıcı başlık, çarpıcı spot, çarpıcı ara başlıklar ve eylem fotoları (eylemin içeriğine uygun pankart ve dövizler), eylemin konuşmacısının önemli mesajlarının haberde yer almasının haberin etki gücünü artırmada ve okuyucuyla buluşmada önemli olduğu, habercinin haberi yapmada istekli olmasının tayön edici önemde olduğu belirtildi.

Habercilik Atölyesi çalışması soru-cevap bölümüyle, katılımcıların görüşlerini paylaşmasının ardından sona erdi. (avegkon)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑