Avrupa

Published on Ekim 23rd, 2021

0

Avrupa çapında “Georges Abdallah’a Özgürlük” eylemleri

Fransa’da 37 yıl önce tutuklanan Lübnanlı devrimci Georges Abdallah’ın tutsaklığı halen devam ediyor. Georges Abdallah’a Özgürlük Eylemi Avrupa’nın bir çok kentinde gerçekleştirildi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Aşağıda ATİK-Online sitesinde yer alan, Avrupa’daki etkinliklerden üçünü, Frankfurt, Zürih ve Lahey’de gerçekleştirilen eylemlerin haberini veriyoruz.

Georges Abdallah’a Özgürlük Eylemi-Frankfurt

Almanya’nın Frankfurt şehrinde bugün Fransız Konsolosluğu önünde „Georges Abdallah Özgürlük“ eylemi gerçekleştirildi. Fransa’da 37 yıl önce tutuklanan Lübnanlı devrimci Georges Abdallah’ın tutsaklığı halen haksız bir şekilde devam ediyor. Abdallah’ın tutuklanmasının yıldönümü vesilesiyle ATİK-UPOTUDAK’ın başlatmış olduğu kampanya dahilinde gerçekleştirilen eylemde Fransız Konsolusluğu’nun önüne Abdullah’ın afişleri asıldı.

Eylemde ATİK adına yapılan konuşmada: “Georges Abdallah’a yönelik bu uygulama, emperyalist güçlerin tarihler boyudur devrimci, ilericilere yönelik düşmanca tutumlarının sonucudur. Avrupa ülkelerinde devrimcilere, komünistlere, ulusal özgürlük hareketi aktivistlerine yönelik tutuklama terörü; muhaliflere yönelik sindirme, susturma ve bastırma politikası olarak yıllardır devam etmektedir. Emperyalistlerin bu ortak tutumlarına karşı, demokrat ilerici güçlerin de ortak mücadeleyi büyütmeleri, günümüzün en önemli görevi olmalıdır. Özgürlük, eşitlik ve kardeşlik mücadelesinin farklı ülkelerdeki sürdürücüleri olarak, dünyanın her yerindeki politik tutsakların mücadelesini sahiplenip onların özgürlüğü için mücadele etmeliyiz.“ dendi.

Eyleme katılan Filistinli Mahkumlarla Dayanışma Ağı-SAMİDOUN Abdullah’a sahip çıkma çağrısı yaparak şuan hala filistin zindanlarındaki açlık grevine dikkat çekti. Samidoun yapmış olduğu açıklamada: „Altı Filistinli mahkûm, herhangi bir suçlama olmaksızın keyfi gözaltından kurtulmak için açlık grevine devam ediyor. 4.650 Filistinli siyasi tutukludan yaklaşık 520’si şu anda herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın idari gözaltında tutuluyor. Bu tutuklama emirleri, ne Filistinli tutsaklara ne de avukatlarına açıklanmayan „gizli deliller“ temelinde ordu tarafından çıkarılıyor ve askeri mahkemeler tarafından onaylanıyor. Bir seferde altı aya kadar verilir ve süresiz olarak uzatılabilir, böylece küçük çocuklar da dahil olmak üzere Filistinliler suçlama veya yargılama olmaksızın yıllarca idari gözaltında tutuluyor.“ dedi.


Zürih’te Georges Abdullah İçin Özgürlük Eylemi

Fransa’da 37 yıldır hukuksuz bir şekilde tutsak kalan Lübnanlı devrimci Georges Abdallah için Zürih’te bir eylem düzenlendi.

UPOTUDAK’ın başlattığı kampanya üzerine, Avrupa’nın birçok şehrinde olduğu gibi, İsviçre’de de ATİK’in çağrısıyla Fransız Konsolosluğu önünde Abdallah’ın özgürlüğü istendi.

Eylemde UPOTUDAK’ın Georges Abdallah’a ilişkin çıkardığı bildirisi okundu ve “tüm politik tutsaklara özgürlük”, “Georges Abdallah’a özgürlük”, “yaşasın enternasyonal dayanışma” gibi sloganlar atıldı. Eyleme İDHF, Rote Hilfe İnternational, Rev. Aufbau ve Öncü Partizan destek sundu.


Hollanda’da ‚Georges Abdallah’a Özgürlük‘ Eylemi

Lübnanlı devrimci tutsak Georges Ibrahim Abdallah’ın özgürlüğü için Hollanda’nın Lahey şehrinde eylem düzenlendi. ATİK’in çağrısı üzerine çeşitli ülkelerde yapılan eylemler Fransa konsolosluğu önünde gerçeklestirildi.

ATİK-HTİF tarafından organize edilen protestoya Revolutionaire Eenheid (Devrimci Birlik), Samidoun Hollanda, Demokratik Güç Birliği Hollanda destek sundu. Eylem boyunca Filistin direniş şarkıları çaldı, ‚Abdallah’a özgürlük‘ ve ‚Yaşasın enternasyonal dayanışma‘ sloganları atıldı. Eylemde yapılan konuşmalarda Abdallah’ın hukuksuzca tutuklu kalması kınandı. Samidoun Hollanda adına konuşma yapan Tom de Koning „Filistin halkının mücadelesi, Kürt halkının mücadelesi, kısacası ezilen halkların mücadeleleri arasındaki dayanışmayi güçlendirmemiz gerekiyor“ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından bir grup Fransa konsolosluğuna gidip görüşmek ve hazırlanan dosyayı vermek istedi, ancak konsolosluk bu talebi geri çevirdi. Bunun üzerine dosya posta kutusundan atıldı ve eylem sloganlarla sonlandırıldı.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑