Avusturya

Published on Mayıs 22nd, 2021

0

Avustralya’da binlerce öğrenci dersleri boykot ederek iklim için yürüdü

Avustralya’nın birçok kentinde binlerce öğrenci dersleri boykot ederek, Sydney yakınındaki büyük gaz santrali projesini protesto etti.

Ülkenin batısından doğusuna 50 dolayında merkezde kentte iklim için eylemler gerçekleşti.

Ada kıta Avustralya, önemli bir gaz ve ömür üreticisi olarak dikkat çekiyor. Ancak, sık sık insan faaliyetlerinden kaynaklı karbon emisyonları ile bağlantılı sel felaketleri, orman yangınları ve kuraklık gibi aşırı iklim olayları ile karşı karşıya kalıyor.

Başbakan Scott Morrison, Uluslararası Enerji Kurumu’nun fosil enerjilerden vazgeçilmesi halinde iklim hedeflerine ulaşılacağı yönündeki tespitlerini reddetti.

Morrison hükümeti Sydney yakınında gazla çalışan yeni bir devasa elektrik santrali inşası için yüzlerce milyon dolarlık bir zarf açtı.

Ülkenin güney batısındaki Melbourne’da düzenlenen eyleme 5 bin kişi katıldı. Eylemde “Kömür tarihi karıştı” ve “Geleceğimiz için para verin” yazılı pankartlar dikkat çekti.

Eylemler dışında hükümete baskı kurmak için ciddi sayılabilecek bir iç muhalefet yok. İşçi partililer de geniş bir şekilde kömür sanayisi ve kömürle çalışan santrallerden yana.

Ancak Avustralya, karbon nötrlüğü hedefine kısa sürede ulaşmak uluslararası baskı altında bulunuyor.

(ANF)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑