Avusturya

Published on Nisan 25th, 2021

0

Avusturya yargısı MİT ajanı muhbir için 3 yıl hapis cezası istiyor

Ağustos ayında Türk faşistlerinin saldırısı sonrası yakalanan MİT ajanı için Avusturya’nın Wels kentindeki savcılığın iddianameyi hazırladığı öğrenildi. 2 yıl boyunca başta Kürtler olamk üzere, Türkiyeli muhalifleri MİT’e ispiyonladığı ispatlanan ajan için 3 yıl hapis cezası isteniyor.

Geçtiğimiz Haziran ayının son haftası Avusturya’nın başkenti Viyana, AKP-MHP iktidarı yandaşı Türk milliyetçilerin şiddet olaylarına sahne olmuştu. Avusturya güvenlik birimleri, birkaç gün arka arkaya başta Kürtler olmak üzere Erdoğan rejimi muhalifi kesimlere yönelik yaşanan saldırılarda Türk istihbaratı MİT’in önemli bir payının bulunduğu tespit etmiş ve soruşturmasını derinleştirmişti.

Eylül ayının başında ise İçişleri Bakanı Karl Nehammer, Türk ırkçılarının nasıl organize edildiğini araştıran polisin Yukarı Avusturya Eyaleti (Oberösterreich)’de yaşayan bir MİT ajanını yakaladıklarını açıklamıştı. Ankara’ya bilgi göndermeye çalışırken suçüstü yakalanan ve ancak kimliği açıklanmayan ajan hakkında Wels kentindeki eyalet savcılığı aylar süren soruşturmanın ardından iddianameyi hazırladı.

İKİ YIL BOYUNCA MİT’E ÇALIŞMIŞ

Avusturya medyasına sızın bilgilere göre iddianamede 45 yaşında, akademisyen ve bir kadın olduğu belirtilen ajanın 2018 yılının Eylül ile 2020’nin Haziran ayları arasında özellikle Kürt derneklerine ilişkin topladığı özel bilgileri MİT’a aktardığına dikkat çekiliyor. Bu bilgilerin neler olduğu açıklanmadı.

Kürt ve Türkiyeli diğer derneklere sızmış olduğu tahmin edilen ajanın 2018 yılında Türkiye’ye gidişi sırasında bir süre gözaltına alındığı ve kendisine dayatılan ajanlığı kabul ettiği ifade ediliyor. Wels savcılığının sözcüsü Gerlinde Hellebrand ise “Sanık hem korkudan hem de karşılığında para aldığı için bu işi kabul etmiş” dedi. Ajanın yargılanmasının Wels kentinde 3 Mayıs’ta başlayacağı açıklandı.

https://anfturkce.com/avrupa/avusturya-da-mIt-in-bir-elemani-suc-ueste-yakalandi-145221

(ANF)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑