İnsan Hakları

Published on Ağustos 4th, 2020

0

Barış Anneleri Timtik ve Ünsal için eylem yaptı

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünden seslenen Barış Anneleri, avukatların taleplerinin kabul edilmesini istedi

Barış Anneleri İnisiyatifi, adil yargılanma talebi ile ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacıyla Timtik’in bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Timtik’in yakınları, Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi aileler, Adalet için Dayanışma Platformu ve çok sayıda kişi katıldı. .

arış Annesi Güler Buğday, avukatların taleplerinin kabul edilmesini istedi. Barış Anneleri olarak 25 yıldır barış için mücadele ettiklerini ifade eden Buğday, “Nerde adaletten bahsediliyorsa barış anneleri olarak biz oradaydık. Nerde bir savaş ve çatışma varsa onu durdurmak için biz oradaydık. Şimdi de yıllardır bizi mahkeme salonlarında savunan avukatların adalet talebi için buradayız. Avukatlarımız adalet talep etmekten başka bir şey istemiyor. Onların bir an önce serbest bırakılıp yaşamlarının kurtarılmasını istiyoruz” diye konuştu.

Ardından söz alan Barış Annesi Sultan Bozkurt da, Timtik ve Ünsal’ın adalet talep ettiğini ifade ederek, bu taleplerinin bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

Ünsal’ın mektubu okundu

Ardından TAYAD’lı aileler adına söz alan İsmail Kara, Küçükçekmece’de bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Aytaç Ünsal’ın gönderdiği mesajı okudu Ünsal, mesajında şu ifadeleri kullandı: “Ucuz oyunlarıyla irademizi kıramayacaklar, bize boyun eğdiremeyecekler. Haklı olanlara boyun eğdirecek güç yoktur; biz hakkımız olanı istiyoruz. Tüm halkımız için adil yargılanma hakkımızı alacağız. Hastane önünde, evlerinde, meydanlarda bizi bekleyen, düşünen herkesi yanımızda hissediyorum; hepinizi çok seviyorum. Mutlaka kazanacağız.”

Avukat Ebru Timtik’in dayısı Yıldırım Deniz ise “Çocuklarımız adalet istiyor. Onların başka bir talebi yok. Buradan devlete sesleniyorum çocuklarımızı bırakın bizi alın onların cezasını biz çekelim. Eğer çocuklarımız suçluysa onları adil yargılayın. Çocuklarımızın artık etleri değil kemikleri eriyor. Onları yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

Son olarak söz alan Adalet İçin Dayanışma Platformu üyesi Sevilay Derman, Timtik ve Ünsal’ın taleplerinin kabul edilmesi ve serbest bırakılmalarını istedi.

(Yeni Yaşam)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑