Almanya

Published on Eylül 23rd, 2021

0

‘Bavul kuşağı’ siyasete yön veriyor

Almanya’da Federal Parlamento seçimlerine Sol Parti’den aday Aynur Karlıklı, “Bir dönemlerin ‘Bavul kuşağı’ artık Almanya siyasetine yön veriyor” diyerek, herkese sandığa gitme çağrısında bulundu.

AGİT EREN / STUTTGART

Almanya’da 26 Eylül Parlamento seçimlerinde Baden-Württemberg Eyaleti’nde Sol Parti’den aday Aynur Karlıklı, Koçgirili Kürt-Alevi bir aileden geliyor. Babasının 1962 yılında Almanya işçi olarak gelmesi ardından çocuk yaşta Almanya’ya gelen Karlıklı, o dönemin kuşağının “bavul kuşağı” olarak tanımlandığını belirtiyor. Yaklaşık 50 yıldır Almanya’da yaşayan iki çocuk sahibi Karlıklı, ’82 yılından bu yana ise Stuttgart kentinde yaşıyor. Esslingen Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde görüştüğümüz Karlıklı, “Bir dönemler ‘Bavul kuşağı/generation koffer’ olarak tanımlanan çocuklar, gençler bugün Almanya siyasetine yön veriyor” diyor.

İşçi hakları

İşletme eğitimi alan ve bir dönem sendika temsilciliği de yaptığını belirten Karlıklı, yaşadığı kent Stuttgart’ın önemli bir endüstri merkezi olduğunu belirterek, “Almanya dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Dolasıyla işçiler büyük bir emek harcıyor. Çalışanların ekonomik ve sağlık alanında kendilerini daha fazla güvencede hissetmeleri için elimizden geleni yapacağız” diye belirtti.

Emekli maaşı

Özellikle Almanya’da emeklilik yaşı ve maaşına yönelik tartışma ve tepkilere işaret eden Karlıklı, “Alınan emekli maaşıyla yaşlılar yaşamlarını idame edemiyorlar. Çoğu sosyal yardım almak zorunda kalıyor. Emeklilik maaşı en az bin 200 Euro olmalı” dedi.

Kiralar yüksek

Kira sorunun da vurgu yapan Karlıklı, “Bölgemizde büyük bir kira sorunu var. Emeklilerin daha ucuz evlerde yaşamaları sağlanmalı. Parlamentoya girersek, bunun için paketlerimiz var. Vergilerin eşit bir şekilde alınması, eğitimde eşitliğin sağlanması konularında da projelerimiz bulunuyor” diye konuştu.

Mülteci politikası problemli

Göçmen veya mültecilerin birçok ülkede olduğu gibi Almanya’da da siyaset malzemesi yapıldığını aktaran Karlıklı,yürütülen mülteci politikasının problemli olduğunu söyledi.

Savaşa değil, barışa kaynak

Kürtler adına diplomasi çalışmaları da yürüten Karlıklı, Sol Parti’nin hedeflerine işaret ederek, “Türkiye’ye yapılan silah ihracatını durduracağız. Alman silahlarının satıldığı ülkelerde yaşanan savaşlardan dolayı sorumluyuz. Alman Anayasası’nda kriz yaşanan bölgelere silah satışı olmaması gerektiği yazıyor. Bu kural çiğneniyor. Bunun içerisinde Türkiye de var. Türkiye’de 40 yıldan fazladır savaş var. 50 binden fazla insan hayatını kaybetti. Bu savaşın barışla son bulması için çaba harcayacağım” diye konuştu.

Sol Parti, kadın partisidir

Seçimlerde oy kullanma hakkı olan tüm Kürdistanlı ve Türkiyelilere seslenen Karlıklı  “Listelerin ön sıralarında Türkiyeliler var. Aynı zamanda Sol Parti bir kadın partisi, kadınların öncelikli kotaları var” diyerek, sandığa gitme çağrısında bulundu.

(Özgür Politika)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑