Yazarlar

Published on Haziran 22nd, 2020 | by AD 1

0

Bavyera’da ırkçı saldırılar alarm veriyor – Cemal Bozoğlu


Tehdit, hakaret, fiziki ve silahla gerçekleşen ırkçı saldırılardaki artış alarm veriyor.

Bavyera Yeşiller Partisi Eyalet Meclis grubu yıllık sağ şiddet raporunu bir basın toplantısı aracılığıyla açıkladı. Tehdit, hakaret, fiziki ve silahla gerçekleşen bu saldırılardaki artış alarm veriyor.

Yeşiller eyalet meclis gurubunun radikal sağ örgütlere karşı strateji geliştirme sorumlusu olarak yaptığım 25 meclis araştırma önergesi ile elde ettiğim bilgileri rapor haline getirerek. bu konuda özetle aşağıdaki bilgileri kamuoyu ile paylaştım.

Bavyera Eyaletinde ırkçı kökenli şiddet eylemlerinde bir yıl içerisinde %15, antisemit yani yahudi düşmanı saldırılarda ise % 40 oranında artış var. Toplumda AfD partisinin körüklediği ırkçı atmosfer bu saldırılara meşru zemin yaratıyor. Mültecileri ve göçmenleri hedef alan saldırganlar, göçmenlere sahip çıkan Almanları da hedef almaktan çekinmiyor. Bir yıl içerisinde Almanya 1945 sonrası yaşadığı en yoğun ırkçı terör saldırılarını yaşadı. Tam bir yıl önce Kassel valisi Walter Lübcke evinin terasında öldürüldü arkasından Halle şehrinde Yahudi inanç merkezine yapılan saldırı sonucunda iki insan katledildi. En son Hanau şehrinde Nargile kahvelerine yapılan saldırı sonucunda 9 insan öldürüldü. Göçmenleri hedef alan sağ şiddet yanlısı kesimler değişik kulvarlardan gerilimi arttırarak toplumu etnik ve kültürel farklılıkları etrafında kutuplaştırmayı hedefliyor.

92 şiddete bulaşmış, suç işlemiş ve cezası kesinleşmiş radikal sağcı kaçak konumda ellerini ve kollarını sallayarak dolaşıyor. NSU katillerininde kaçak olduğunu düşünürsek nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuz anlaşılır.

Daha hale 46 şiddet yanlısı radikal sağcı Bavyera eyaletinde silah bulundurma ve taşıma hakkına sahip. Hatırlarsak hem Walter Lübcke’nin katili hemde Hanau saldırganı legal silah eğitimi almış ve silah kullanma iznine sahipti. Bu duruma en kısa zamanda müdahale edilmeli radikal sağcıların silah kullanma izinleri iptal edilmeli ve silahları toplanmalı.

NSU 10 suikastının beşini Bavyera eyaletinde gerçekleştirdi. Yerel destek almadan bu suikastlerin gerçekleşmesi mümkün değildi. Bu güne kadar Bavyera eyaletinde var olan, her an saldırıda bulunabilecek bu hücrelerin üzerine gidilmedi. Bu zaaf çok hızlı bir şekilde ortadan kaldırılmalı ve bu şiddet yanlısı odaklar kurutulmalı. Voice of Angers, Wodans Erben Germanien‚ Soldiers of Odin, Vikings Security Germania, halk savunma birlikleri gibişiddet yanlısı guruplar en kısa zamanda yasaklanmalı.

AfD sağ radikal hareketlerin meclisteki sesi olma yolunda hızla ilerliyor. Thüringen AfD grubu başkanı Björn Höcke, Brandenburg başkanı Andreas Kalbitz gibi faşistlerin taraftarları AfD Bayern Eyalet meclis grubunda ve parti yapılanmasında çoğunluğu oluşturuyor. AfD li birçok yönetici el altından şiddet yanlısı gruplarla organik bağlarını canlı tutuyor ve karşılıklı etkileşim içindeler. Bu nedenle anayasayı koruma örgütünün AfD konusundaki sınırlı izleme genel takibe çevrilmeli.

Irkçı saldırılara hedef olan insanlara ve yakınlarına sahip çıkılmak zorunda. Şu anda sadece Münih ve Nürnberg’de olan ırkçılık madurlarına destek kurumları Bavyeranın her bölgesine yaygınlaştırılmak zorunda. Maddi ve manevi destek resmi kanallar tarafından sağlanmalı.

Bu örgütler toplumsal barışı hedef almakta ve hedeflerine ulaşmak için insan öldürmekte dahil her yöntemi kullanmaya hazırlar. Bunların önünü kesmek ve geriletmek en geniş kesimlerin harekete geçerek tavır almasından geçer. Devletin kurumlarının da boş durmaması ve bu suç örgütlerinin üzerine kararlılıkla gidilmesi gerekir.

Hazırladığımız 28 Sayfadan oluşan Bavyera Eyaleti 2019 Aşırı sağcılık raporunda çok daha ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır. İsterseniz aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.    https://www.gruene-fraktion-bayern.de/fileadmin/bayern/user_upload/download_dateien_2018/Lagebild_Rechts_2018/200609_Lagebild_Rechts.pdf


Cemal Bozoğlu – 22.06.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑