Belçika

Published on Temmuz 29th, 2021

0

Belçika’da 38 kişinin öldüğü sel nedeniyle yetkililere kasıtsız cinayet soruşturması açıldı

Belçika’daki sellerde 38 kişinin ölmesi sonrasında yetkililerin ihmallerinin araştırılması için soruşturma başlatıldı. İhmaller, ‘kasıtsız cinayet’ çerçevesinde araştırılacak.

Belçika’da bir yargıç, önceki hafta en az 38 kişinin ölümüne yol açan sel felaketinde yetkililerin ihmallerinin araştırılması için kasıtsız cinayet soruşturması açtı. Liege kentindeki savcılık ofisinden yapılan açıklamaya göre, ‘öngörüsüzlük ve yetersiz önlem kaynaklı kasıtsız cinayetlerden’ kimin sorumlu olduğu soruşturulacak.

Belçika’da 14-15 Temmuz tarihlerinde meydana gelen sellerden en çok etkilenen yerlerden biri Liege olmuştu. Ölümlerin ardından kamuoyu, acil uyarı sistemlerinin başarısızlığını sorgulamıştı.

Selden etkilenen birçok kişi, ülkenin güneyindeki Eupen barajının taşma tehlikesi yaşanması nedeniyle kapakların açılacağının bölge sakinleri tahliye edilmeden önce kendilerine bildirilmediğini söylemişti. Hümanist Demokratik Merkez Partisi de bu hafta başında, sellerin araştırılması için bir parlamento komisyonu kurulmasını istemişti. Partiden yapılan açıklamada bir ‘cadı avı’ başlatmak istemedikleri ama felaketin aydınlatılmasını umdukları belirtilmişti. Bazı Belçikalıların da kendilerini koruyamadığı gerekçesiyle devlete dava açmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Duvar’ın AFP ajansından aktardığı habere göre AFP ajansına federal polisin yaptığı açıklamaya göre, Belçika’da selde resmi olaral 38 kişi öldü. Wallonia bölgesel hükümeti ise sayıyı 41 olarak açıkladı.

Aynı günlerde Belçika’nın komşusu Almanya’da da yaşanan sel felaketlerinde 180’den fazla kişi öldü.

(artı gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑