Belçika

Published on Şubat 2nd, 2021

0

Belçika’da polis terörü

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Belçika’da son günlerde işlenen insanlık onur ve ahlakının kabul edemeyeceği yeni şiddet olaylarına tanıklık ediliyor.

Haber-Yorum: Gül Güzel

İnsanlık alemi doğayı sömürdüğü kadar, kendi cinsini de sömürmek için bütün silahlarını kuşanmış durumda. 20. Yüzyılın tümü emperyalist, sömürücü ülke rejimleri, resmi ve resmi olmayan çetevari ordularıyla kendi cinsinin en büyük düşmanı durumuna geldi. Yapılan savaş, gasp, talanlarla ülkelerinde yaşama imkanları ellerinde alınan toplulukların başında bir de Demokles kılıçları her zaman hazır. Öyle ki, şiddet uygulamada kendilerini Demokrasinin beşiği diye ifade eden bu ülkeler birbirleriyle yarışır hale geldiler. Örneğin Avrupa’nın başkenti konumunda olan Belçika ülkesinde olduğu gibi.

Birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi Belçika’da son günlerde işlenen insanlık onur ve ahlakının kabul edemeyeceği yeni şiddet olaylarına tanıklık ediyoruz. Halbuki her insanın, insan olmaktan kaynaklı onuru yasalar önünde eşit ve dokunulmazdır. Bunu dedikten sonra olay ile ilgili habere birkaç örnek:

Son zamanlarda Belçika’da polisin özellikle çocuklara yönelik şiddet uygulama sayısında büyük bir artış var!

Bu konuda sadece bir kaç yıl geriye ayna tutalım: 19 Mayıs 2018 tarihinde Belçika polisinin 30 Kürt mültecinin bulunduğu minibüse ateş açması sonucu 2 yaşındaki Mawda Shawri, katledilmişti!

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Saint-Gilles bölgesinde 1 Haziran 2020 tarihinde polisin 13 yaşındaki çocuğa ters kelepçe takarak, gözaltına aldığı görüntüler sosyal medyanın gündemine oturmuştu!

13.01. 2021 tarihinde Belçika’da siyahi bir genç, polis tarafından gözaltına alınmasından kısa süre sonra işkence edilerek katledilmişti.

Yine 28 Şubat 2018 ‘de 38 yaşındaki Slovak Jozef Chovanec olayı. Belçika polisleri tarafından 16 dakika boyunca Slovak iş adamının üzerine oturarak nefes almasını engelleyerek katletmişti.

Şimdi de sıcağı sıcağına aktüel olaya bir bakalım: Belçika polisinin yukarda verilen örneklerinden olduğu gibi, bu haydutça uygulamaları geçen Çarşamba, 27 Ocak 2021’de saat.17:30 saatlerinde Antwerpen-Brasschaat  kasabasında arkadaşıyla  buluşmak için cadde üzerinde bekleyen yazar Kadir Amaç’ın oğlu Ahmet Baran’a uygulandı. Ahmet Baran sekiz polis tarafında yüz üstü yere yatırılarak, vücudunun çeşitli yerlerinde darp edildi!

Not: Ahmet Baran’ın babası yazar Kadir Amaç yaptığı açıklamada, Ahmet Baran’ın durumunun şu an iyi olduğunu, arkadaşlarının ilgilendiğini ve polisin hunharca yaklaşımına dair hukuki sürecin başlatıldığını belirtti.

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑