Basın-Yayın

Published on Aralık 3rd, 2020

0

‘Biz direnişimizle anılacağız, onlar cinayetleriyle’

Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 26. yılında yapılan eylemde konuşan Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Çelik,  “Ne bedel ödersek ödeyelim gerçeği, yalnızca gerçeği yazmaktan geri durmayacağzı. Günün sonunda herkes yaptıklarıyla anılacaktır. Biz direnişle anılacağız, onlar da cinayetleriyle” dedi. 

Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının 26. yılında, gazetenin Kadırga’daki eski binasının önünde açıklama yapıldı. Saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Ersin Yıldız anıldı.

Yeni Yaşam gazetesinin çağrısıyla yapılan eyleme, gazeteciler, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya, İl Eşbaşkanı Elif Bulut’un da aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Eylemde, “Özgür basın susturulamaz” pankartı açıldı.

Özgür Ülke gazetesinin saldırının ertesi günü “Bu ateş sizi de yakar” manşeti ile çıkan sayısı, Yeni Yaşam gazetesi, saldırıya ait görüntülerin olduğu dövizler ile gazeteci Ersin Yıldız’ın fotoğrafları taşındı. 

Eylem, Ersin Yıldız şahsında, basın şehitleri anısına yapılan saygı duruşu ile başladı.

ÇELİK: ONLARCA GAZETECİNİN SOKAKTA KATLEDİLDİĞİ GÜNLERDE YAŞIYORDUK
Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, basın metnini okudu. 26 yılın ardından bir kez daha Özgür Ülke’nin bombalanan binası önünde olduklarını söyleyen Çelik, “3 Aralık 1994 tarihinden söz ediyoruz. Tansu Çiller’in gizli ibareli emriyle ‘bertaraf edilmesi’ istenen Özgür Ülke’nin Ankara ve İstanbul’daki bütün binalarının aynı anda bombalandığı o günden söz ediyoruz. ‘Gizli’ filan da değildi aslında hiçbir şey. Ape Musa başta olmak üzere onlarca gazeteci, dağıtımcı arkadaşımızın her gün sokaklarda katledildiği günlerde yaşıyorduk” dedi. 

Her türlü zorluğa rağmen özgür basın geleneğini sürdürmeye devam ettiklerinin altını çizen Çelik, “Biz buradayız. Kemal vurulduğunda Newroz meydanındaydık, çocuklar bombalandığında Roboskî’deydik. Nerede gerçeğin önüne çekilmiş bir perde varsa onu yırtmak bizim işimizdi ve işimizi hep yaptık. Bedeli de her neyse ödedik, ödemeye devam ediyoruz. Bir bayrak yarışı gibi fotoğraf makinalarımız ve kalemlerimiz elden ele geçiyor, öyle ki 3 Aralık 1994’te henüz doğmamış olan çocuklar şu anda coğrafyanın her köşesinde haber peşinde koşuyorlar” şeklinde konuştu.

‘BEDEL ÖDEMEKTEN GERİ DURMAYACAĞIZ’
Başta Ersin Yıldız olmak üzere tüm basın şehitlerine, asla boyun eğmeyeceklerinin sözünü veren Çelik, şöyle devam etti: “Ne bedel ödersek ödeyelim gerçeği, yalnızca gerçeği yazmaktan geri durmayacağzı. Günün sonunda herkes yaptıklarıyla anılacaktır. Biz direnişle anılacağız, onlar da cinayetleriyle.”

KESKİN: KÜRT SİVİL SİYASETİNİN ÖNÜNÜ KAPATMAK SAVAŞ İSTEMEKTİR
Özgür Ülke’nin avukatlarından ve Yeni Yaşam’ın yazarlarından da olan Eren Keskin söz aldı. Bu coğrafyada muhaliflelere yönelik yaşanan hak ihlallerini sıralayan Keskin, “Bu kararlar Özel Harp Dairesi’nde alınıyor ve tetikçiliğini Ülkü Ocakları yapıyor. Bu coğrafyanın en büyük suç örgütü Ülkü Ocakları’dır. Bunlar sonradan yazılan tüm anılarda, kitaplarda var. Bu bir karardı; aldılar, uyguladılar. Bu kararı verenler, bu coğrafyada muhaliflere yönelik bütün öldürme eylemlerinin alındığı merkezde aldılar. O nedenle bu coğrafyada devletin gerçek yapısını iyi anlamak gerekiyor. Kürt sorununun çözülmesini istemiyorlar; ne diyorlar ‘dağdan inin siyaset yapın’. Ama bugün bütün Kürt siyasetçiler hapishanelerde. Kürt sivil siyasetinin önünü kapatmak savaş istemek demektir. Biz bu nedenle savaş istemeyenler olarak, barışçıl çözümü isteyenler olarak bu uğurda en büyük emeği vermiş basın organı olan Özgür Ülke’nin önündeyiz” diye konuştu. 

Dayanışmanın önemine dikkat çeken Keskin, sıranın bir gün herkese geleceğini kaydetti ve bugünden mücadele edilmesi gerektğini vurguladı. 

Açıklamanın ardından bombalanan Özgür Ülke’nin eski binasının önüne gazeteler, fotoğraf makineleri ile karanfiller bırakıldı. 

Gazeteciler, açıklamanın ardından Ersin Yıldız’ın mezarını ziyaret etmek için Yeşilpınar Mezarlığı’na geçti.

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑