Kültür-Sanat

Published on Ekim 18th, 2020

0

Boğaziçi Film Festivali başlıyor: #HerŞeyeRağmen

8. Boğaziçi Film Festivali, #HerŞeyeRağmen sloganıyla 23-30 Ekim tarihleri arasında sinemaseverleri fiziksel mesafe kurallarına uyarak sinemalarda ağırlamaya hazırlanıyor.

#HerŞeyeRağmen sloganıyla 23-30 Ekim tarihleri arasında sinemaseverleri fiziksel mesafe kurallarına uyarak sinemalarda ağırlamaya hazırlanan 8. Boğaziçi Film Festivali’nin basın toplantısı çevrim içi gerçekleşti. Basın toplantısında Boğaziçi Film Festivali Artistik Direktörü Emrah Kılıç ve Bosphorus Film Lab Direktörü İpek Tugay, festival hakkında bilgi vererek basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Basın toplantısında konuşan festivalin Artistik Direktörü Emrah Kılıç, ilk amaçlarının festivalin sürekliliğini sağlamak olduğunu belirtti. Kılıç, pandemi koşullarına rağmen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’na 64, festivalin ulusal kısa film yarışmalarına ise 547 başvuru aldıklarını ve bu durumdan dolayı oldukça memnun olduklarını ifade etti. Gerekli tüm önlemlerle birlikte film gösterimlerinin bu yıl fiziki olarak sinema salonlarında gerçekleştirileceğini açıklayan Kılıç, “Bu yıl film gösterimlerimizi #HerŞeyeRağmen sadece sinema salonlarında yapmaya karar verdik çünkü bizlerin sinemalara, sinemaların da bizlere ihtiyacı var. Yeni normalde birçok yere önlemimizi alarak gidiyorsak eminim ki sinemalara gitmenin de bir sakıncası yok, hatta sinemalarda alınan önlemlerin tamamını düşündüğümüzde seyircilerimizin gönül rahatlığıyla gelmesinin önünde hiçbir engel yok” dedi.

Festivalin, Bosphorus Film Lab Direktörü İpek Tugay ise kendisine yöneltilen sorulara yanıt verdi. Bu yılki Bosphorus Film Lab ve First Cut Lab’da daha önce uluslararası başarılar elde etmiş deneyimli yönetmenlerin yanı sıra ilk filmini yapacak olan yönetmenlerin de yer aldığını söyleyen Tugay, “Eğitim takvimimizde finalistlerimiz senaryo danışmanları ve doktorlarıyla, filmlerini nasıl sunacaklarını ve ne tür hazırlıklar yapacakları konusunda deneyimli isimlerden eğitim alıyor olacaklar” dedi.

(Evrensel)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑