Hayvan Hakları

Published on Temmuz 2nd, 2020

0

Botswana’da yüzlerce fil ölü bulundu

Afrika’nın azalmakta olan fil nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan Botswana’da, son iki ay içinde 350’den fazla fil ölü bulundu. Fillerin yüz üstü devrilmiş halde bulunması ve ölümlerinden önce kendi etraflarında daire çizerek dolaştığına dair tanıklıklar sonucunda, bir sinir hastalığından şüpheleniliyor.

Afrika ülkesi Botswana’da son iki ay içinde 350’den fazla fil ölü bulundu. Mayıs ayından bu yana en az 350 filin yüzlerinin üzerine düşmüş halde ölü bulunduğu belirtilirken, ölümlerin sebebi henüz bilinmiyor.

Uzmanlar, Afrika’nın azalmakta olan fil nüfusunun üçte birine ev sahipliği yapan Botswana’da daha önce böyle bir durum görülmediğini söylüyor. Okavango Deltası’nda görülen ölümlerin sebebini netleştirmek için ölen fillerden kan örnekleri alındığı ancak laboratuvar sonuçlarının yakın zamanda beklenmediği belirtiliyor.

Ulusal Park Kurtarma İsimli sivil toplum kuruluşundan Niall McCann, fil ölümlerinin ilk olarak mayıs başında görüldüğünü, yerel çevrecilerin bu tarihte delta üzerinde yaptığı üç saatlik bir uçuşta 169 ölü fil saydığını anlattı. “Bir ay sonra yapılan araştırmalarda çok daha fazla ceset bulundu; toplam sayı 350’yi geçti” diyen McCann, “Kuraklıkla bağlantılı olmayan bir durumda, tek bir seferde bu kadar çok filin öldüğü daha önceden görülmemiş bir durum” ifadelerini kullandı.

McCann, sadece fillerin ölmesi ve başka hayvanların etkilenmemesi nedeniyle zehirlenme seçeneğini şu an için ihtimal dışı gördüklerini söyledi. Görgü tanıklarının, fillerin kendi etraflarında daire çizerek dolaştığına dair anlatımları nedeniyle sinir sisteminde hasara yol açan bir hastalık ihtimali üzerinde duruluyor.

(duvar)


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑