..." /> Bozoğlu’ndan faşist örgütlenme NSU hakkında soru önergesi

Irkçılık

Published on Mayıs 5th, 2021

0

Bozoğlu’ndan faşist örgütlenme NSU hakkında soru önergesi


Bavyera Yeşiller Parlamento Grubu Başkkanı Katharina Schulze ve partinin aşırı sağ ve ırkçılık alanlarından sorumlu Milletvekili Cemal Bozoğlu, Adalet Bakanına soru önergesi verdiler.


Cemal Bozoğlu
Avrupa Demokrat (Augsburg)

            Almanya’da 2018 yılından bu yana onlarca kişiye gönderilen “NSU 2.0” imzalı ölüm tehdidi içeren ırkçı mektupları yazıp yolladığı iddia edilen neonazi bir kişi dün gözaltına alındı.

Gözaltından hemen bir gün sonra, konu üzerine, NSU 2.0 tehdit mektupları ile ilgili Yeşiller Bavyera Milletvekili Cemal Bozoğlu’nun açıklaması şöyle:

“NSU 2.0 tehdit mektuplarını gönderen kişinin yakalanması iyi bir gelişme. 115 Tehdit mektubunda hedef olarak seçilen insanların bir kısmının adresleri veya haklarındaki özel bilgiler sadece polis bilgisayarlarından elde edilebilecek bilgiler. Yakalanan kişinin polis olmaması nedeniyle bu bilgileri başkalarından almış olma ihtimali yüksek. Bu durum bu kişinin yalnız olmadığı ve başka bağlantılarının olduğunu gösteriyor. Soruşturma bu kişinin NSU terör çevreleriyle ilişkisi ve güvenlik kurumlarından kişilerle bağlantıları tespit etmesi yönünde derinleştirilmesi zorunlu.  Kısa süre önce Nürnberg yakınlarında içinde mermi bulunan altı adrese tehdit mektupları gönderen, Camilere, Sinagoglara ve tanınmış siyasetçilere yönelik saldırı hazırlığı yapan Susanne G. Saldırı hazırlığı yaparken yakalanmıştı. Bu kişinindi NSU çevresiyle ilişkisi tespit edildi. Bu gelişmeler NSU konusunun tamamen ortaya çıkarılamadığını gösteriyor. Daha hale Almanya’nın iç güvenliğini ve azınlıkların yaşamını tehdit ediyor. Bu yapılar ve diğer aşırı sağcı terör odakları kararlı adımlarla kurutulmak zorunda.”

            Yeşiller Parlamento Grubu Başkanı Katharina Schulze ve partinin aşırı sağ ve ırkçılık alanlarından sorumlu Milletvekili Cemal Bozoğlu, yanıtlanması için Eyalet Parlamentosu Başkanı Ilse Aigner’e, Eyalet Adalet Bakanlığı’na iletilmek üzere, konu hakkında bir çok maddeyi içeren yazılı bir soru önergesi verdiler.

Yeşiller Partisi’nin meclis grubunun hazırladığı 2020 aşırı sağ ve ırkçılık raporu, partinin bu konulardan sorumlu Milletvekili Cemal Bozoğlu tarafından geçtiğimiz günlerde de düzenlediği basın toplantısıyla kamuoyuna sunulmuştu. Avrupa Demokrat’ta konuya geniş yer vermiştik.

Cemal Bozoğlu

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑