Belçika

Published on Mart 26th, 2021

0

Brüksel’de İstanbul Sözleşmesi protestosu

Brüksel’de iki ayrı yerde Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkması protesto edildi.

Kısa sürede oluşan,  “SaveIstanbulConventionBelgium” ismi ile bir arayan gelen kadınlar önemli çağrılar yaptılar.

Ilk olarak Brüksel’de bulunan Türk konsolosluğu önüne giden kadınlar, ” 19 Mart’ı 20 Mart’a bağlayan gece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çıktığını öğrendik. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir” dediler.

“İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddetin ve aile içi şiddetin önlenmesini, mağdurların korunmasını, suçluların cezalandırılmasını sağlar ve kadına karşı şiddet ile mücadele eder. Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığını duyurduktan sonra, 6 günde 7 kadın öldürüldü. Bunlar sadece haberlere yansıyanlar. Türkiye’de her gün bir kadın öldürülüyor ve buna rağmen Türkiye kadınları koruyan uluslararası bir sözleşmeden çekiliyor. Bizler haklarımızı yıllarca mücadele ederek kazandık. Bir karar ile bu haklarımızı elimizden almanıza izin vermeyeceğiz. Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” dediler.

2008 yılından bu yana erkekler tarafından katledilen 3441 kadının isimlerinin yazılı olduğu pankartları Konsolosluğun önüne bıraktılar. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiği günden beri katledilen 7 kadının ismi okunarak, burdaki eylem sona erdi.

Ikinci protesto eylemi ise Avrupa Komisyonu’nun önünde gerçekleşti. Türkiye konulu gümdemlerin de olduğu iki günlük Avrupa zirvesi esnasında gerçekleşen eyleme Avrupalı siyasetçiler de katıldı.  Avrupa Parlamentosu Almanya Yeşiller miletvekili Terry Reintke ve Belçika Yeşiller Partisi’nden Cinsiyet Eşitliği Bakanı Sarah Schlitz ve Campagne Rosa kadın grubunun aktivistleri eyleme katılarak birer konuşma yaptılar.

“SaveIstanbulConventionBelgium” aktivistlerinin, dört dilde yaptıkları konuşmalarla, İstanbul sözleşmesinden vazgeçmeyeceklerini, iptal kararın geri çekilmesi gerektiğini ve İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması gerektiğini vurguladılar. Fransızca, Flamamca, İngilizce ve Türkçe “İstanbul sözleşmesi bizimdir” “İstanbul sözleşmesi yaşatır” ve “İstanbul sözleşmesine dokunma” pankartları taşınan eylem bir saat sürdü.

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑