Makaleler

Published on Ocak 10th, 2021

0

Canan Kaftancıoğlu’na saldırı ve soytarı yakıştırması – Resul Erenler

İçişlerinden sorumlu Soylu (!) “Canan Kaftancıoğlu, terör örgütlerinin soytarısıdır. MLKP’nin sözde kurucu liderlerinden Hasan Ocak, PKK’nın kurucularından Sakine Cansız, DHKP-C’li Ebru Timtik… Sözde liderleştirdiği teröristlerden sadece bir kaçıdır” diyor.

Her sarayın Bir Soytarısı vardır. Geçmişte günümüze soytarılık, saraylarda ki efendilerinin keyfini yerine getirmek ve onların yaranmak için emirlerine amade olmuşlardır. Onların dışında -saraylardaki efendi görünümlülerin- kimsenin ne soytarılarından nede dalkavuklarından söz edilemez. 

Boğaziçi öğrencilerinin uğradığı ve emrine girdiği ne bir sarayları, nede emrine girecekleri eğlendirecekleri bir muktedir yok. Sanırım Canan Kaftancıoğlu’nun da ‘soytarısı’ olabileceği ne bir saray, nede sarayda ona talimat veren bir efendisi yok. Hal böyleyken, başkasına kendi sıfatını -soytarılık- yakıştırana kendisini ve saraydaki sıfatını hatırlatmak gerekir. Ve bu söylemi dillendirene misliyle iade etmek gerekir, ki yakışır. Ayrıca bunu söyleyene dalkavuk demek daha çok yakışır. Soytarılıkla dalkavukluk arasında da ince bir fark var. Soytarı eleştirmendir mizah yoluyla efendisine iğneleyici laflar eder. Dalkavuk ise, asla eleştirisi olmaz efendisine, efendisinin söylediği her şeye kafa sallayarak yaranmaya çalışır. Tek bir sorumluluğu, görevi var; efendisinin emrine amade bir çizme yalayıcısıdır yalaka. İlhan Selçuk’un deyimiyle “Soytarı balonları iğneler. Dalkavuk balonları şişirir”. Soylunun bugün yapmaya çalıştığı da bu. Balon şişirmek.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugüne kadarki çıkışlarıyla cesur, yürekli, emekten ve emekçiden yana tavır takınan yiğit kadın. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Soylunun hedefinde olmasının nedenlerinden biride bu. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma çıkışı basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken kendisine Boğaziçi üniversitesine ilişkin sorulan soruya: “Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemlerde öğrenciler değil teröristler var” dedi. Ve Canan Kaftancıoğlu’nu da hedef gösterdi ve terörist olduğunu söyledi. Aynı tonda ve aynı kin ve nefret kokan yaklaşımla Soylu denen kişide Canan Kaftancıoğlu’na saldırdı.  

Canan Kaftancıoğlu, Boğaziçi Ünivertesine atanan rektörü protesto eden öğrenciler destek verdiği için, onun terörist ilan edilmesi bir bütün olarak; devrimci demokrat kesimlere, insan hakları savunucularına gözdağı olarak algılanmalıdır, Canan Kaftancıoğlu yalnız bırakılmamalı… 

Aslında Canan Kaftancıoğlu’na bu kadar nefreti ve kinin, diğer bir nedeni; 2019 yerel seçimlerinde önemli bir rol aldığı ve seçimleri CHP’nin kazanmasına yaptığı katkıdır. O günden sonra Canan Kaftancıoğlu Recep ve kafa tasçı ekibinin hedefinde olmuştur. Bu kindar ve dindarların şimşeklerini üstüne çekmiştir Canan Kaftancıoğlu. Onun başına bir çorap örmeden rahat etmezler. 

Onun içindir ki Canan Kaftancıoğlu’na yapılacak saldırıların genişletilmiş hedefi, bir bütün olarak toplumsal muhalefetedir. 2019 İstanbul seçimlerinin başarısını hiçbir zaman hazmedemeyecektir Recep Tayyip Erdoğan. Onu, bir kere hedef tahtasına koydu. Her tür uyduruk yakıştırmalarla Canan Kaftancıoğlu’nun başına bir çorap örmenin peşinde. 

Dikkat edilirse Canan Kaftancıoğlu o günden beri sistematik saldırılarla karşı karşıya. Bir Recep Tayyip Erdoğan saldırıyor o geri çekiliyor Fetonun yeminli militanı Süleyman Soylu -ne kadar soylu bilmem- saldırıyor. Bu arda, Süleyman Soylunu kafasında fesiyle Fettullah Gülenle dizlerini dibinde sadakatini ilan eden resimlerini sanırım bilmeyen, görmeyen yok. Canan Kaftancıoğlu’nun bu kadar saldırıyla karşı karşıya getiren, her şeyden önce, onun bir kadın olması faktörüdür. Onların anlayışına göre, kadının bu kadar fazla ortalıklarda görünmemesi gerekir. Kadın dediğin “evde ev işleriyle ilgilenir,” saraylarda yaşıyorsa kolunda 50 bin dolarlık çantalarla dolaşır. 

Bu çağdışı anlayışın, günümüz temsilcileri olduğunu düşünen bu zattı muhteremler her şeyde ve her olayda kendilerinin karar verme hakkı olduğu mantığıyla, Canan Kaftancıoğlu’nun sesini kesmenin peşindeler. 


Resul Erenler – 10.01.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑