İnsan Hakları

Published on Kasım 5th, 2020

0

Çelik’in ailesi: Devlet oğlumuzu kaçırıyor

Yoldaş Selim Çelik’in ailesi, “9 gündür gözaltında. Avukatlardan kaçırılıyor. Hayatından endişe etmekteyiz” dedi.

Amanoslar’da sağ yakalandığı belirtilen Yoldaş Selim Çelik’in ailesi açıklama yaptı.

HDP eski Muş Milletvekili ve eski Halkların Demokratik Kongresi Avrupa (HDK-A) Eş Sözcüsü Demir Çelik ile eşi Şengül Çelik, Hatay’da yakalandığı açıklanan ancak kendisinden 9 gündür haber alınamayan oğulları Yoldaş Selim Çelik’in hayatından endişe duyduklarını açıkladılar.

“Basına ve medyaya düşen haberlerden oğlumuz Yoldaş Selim Çelik’in 20 Ekim 2020’de Amanoslar’da sağ yakalandığını 21 Ekim’de öğrendik” denilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“İskenderun İHD şubesinden avukat arkadaşlar 23 Ekim’de Hatay İl Jandarmada olduğunu bizim ile paylaşmışlardı. 25 Ekim Pazar günü görsel medyadan Yoldaş Selim Çelik’in nöbetçi mahkemece tutuklandığını, Hatay T Tipi Cezaevine gönderildiğini duyduk. Bunun üzerine yetki belge sahibi teyzesi ile dayısı ve İHD avukatı 26 Ekim’de cezaevinde ziyaret etmiş, sağlıklı olduğuna dair bilgileri bizim ile paylaşmışlardı. 27 Ekim’de avukat yeniden ziyaret talebi ile savcıya müracaatında İskenderun’da 26 Ekim akşamı yaşanan olaydan dolayı sorguya alındığını, dosya üzerindeki gizlilik kararından dolayı görüştüremeyeceğini söylemişti. Sonrası günlerde de avukatın her müracaatında aynı gerekçe ileri sürülerek görüşme talepleri her seferinde reddedilmiştir.

‘HAYATINDAN ENDİŞE EDİYORUZ’

4 Kasım günü yapılan görüşme talebi üzerine savcı 5 gündür Antalya’ya götürüldüğünü söylemiş. Oğlumuz Yoldaş Selim Çelik 25 Ekim’de tutuklanıp cezaevine gönderildiği, 26 Ekim’de yapılan görüşmelerde cezaevinde olduğu tespitli olmasına rağmen 9 gündür gözaltındadır. Ailesine, aile yetki belge sahibi avukata haber vermedikleri gibi Ceza İnfaz Kanunu 92/2 maddesine ters bir uygulama ile tutuklu Yoldaş Selim Çelik şehirlerarası dolaştırılıyor, avukatlardan kaçırılıyor. Avukatlardan kaçırmaya çalışmaları, şehirlerarası dolaştırarak gözaltı sürelerini uzatma girişimlerinden annesi, babası ve ailesi olarak korkmakta, hayatından endişe etmekteyiz.”

(ANF, Avrupa Demokrat)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑