Türkiye

Published on Nisan 5th, 2020

0

ÇHD’li İki Avukat Ölüm Orucuna Başladı

ÇHD, tutuklu avukatlar Ebru Timrik ile Aytaç Ünsal’ın açlık grevini ölüm orucuna çevirdiklerini duyurdu. Timtik açlık grevinin 94, Ünsal 63. Günündeydi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) bugün internet yoluyla yaptığı basın açıklamasında, derneğin yöneticilerinden avukat Ebru Timtik ile ÇHD üyesi avukat Aytaç Ünsal’ın ölüm orucuna başladıklarını duyurdu.

Tutuklu ÇHD’li avukatlar, adil yargılanma hakkı için açlık grevindeydi.

“5 Nisan kutlama değil, mücadele günü”

Bugünkü açıklama özetle şöyle:

“Biz bu açıklamayı yazarken dünya genelinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 54 bin 226 olarak açıklanmış, Grup Yorum’dan Helin Bölek son nefesini vermişti. Bu ölümlerin bağlantısı var, hepsi kapitalizmin kitlesel katliamının parçası. Bu sistem bizleri, hepimizi, öyle ya da böyle katlediyor.

“Bugün 5 Nisan, bugün Türkiye’de avukatlar günü. 8 meslektaşımız, derneğimizin başkanı da dahil olmak üzere hala hapishanede. Kendileri ile görüşme olanaklarımız gün geçtikçe sınırlanıyor. 4’ü bugüne kadar açlık grevini sürdürüyordu. Sağlıkları için endişeliyiz. Onlar da bizlerin, ailelerinin, müvekkillerinin sağlıkları için endişeli.

“Meslektaşlarımızın talepleri çok net. İlk günden beri paylaşıyoruz. En özlü ifadesi ile adalet istiyorlar! Bu taleple Ebru Timtik 90 günden fazla, Aytaç Ünsal, Oya Aslan ve Barkın Timtik 60 günden fazladır açlık grevinde.

“Hükümet cenahı ise, bırakın talepleri karşılamaya yanaşmayı, adaletsizlik zincirine yeni halkalar eklemekten geri durmuyor. Sözde bir infaz yasası tartışılıyor. Arkadaşlarımız ve binlerce politik tutuklu ve hükümlü kapsam dışına itiliyor, koronavirüs karşısında hiçbir koruyucu mekanizmaya sahip olmayan hapishanelerde ölüme terk edilmek isteniyorlar.

“Gelinen bu aşamada ÇHD’li avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, açlık grevlerini ölüm orucuna dönüştürmeye karar verdiler.

“Hiçbir kutlamayı kabul etmiyor, 5 Nisan’ın bir mücadele günü olduğunu tüm hukuk kurumlarına anımsatıyoruz!”

(bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑