Çin

Published on Haziran 22nd, 2020

0

Çin’de her yıl düzenlenen köpek eti festivali, tepkilere rağmen başladı

Çin’de her yıl düzenlenen köpek eti festivali, hükümetin hayvan refahını geliştirme kampanyası ve koronavirüs nedeniyle sağlık riskini azaltma çalışmalarına aykırı olarak başladı. Aktivistler, festivalin sayılı günlerinin olduğunu umuyor

Çin’in güneybatı şehri Yulin’de her yıl düzenlenen geleneksel 10 gün festivali, binlerce ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Birçok ziyaretçi, sıkışık kafeslerde sergilenen köpekleri yemek için satın alıyor. Hayvan hakları savunucuları ise, bu yılki sayıların azaldığını söylüyor.

Hükümet, evcil hayvanları koruyan ve vahşi hayvan ticaretini yasaklayan yeni yasalar hazırlıyor ve aktivistler, festivalin bu yıl son kez düzenleneceğini umuyor.

Reuters’ın haberine göre, Çin’deki Uluslararası İnsancıl Toplum kuruluşundan politika uzmanı Peter Li, “Umarım Yulin, sadece hayvanlar için değil, oranın insanlarının sağlığı ve güvenliği için de değişecektir” dedi.

Li, “Festival adına kalabalık pazarlarda ve restoranlarda köpek eti tüketmek ve ticaretini yapmak için kitlesel toplanmalara izin vermek, ciddi bir halk sağlığı riski ortaya çıkarıyor” ifadelerini kullandı.

Wuhan’daki bir pazarda satılan yarasa nedeniyle insanlara bulaştığına inanılan koronavirüs, Çin’i hayvanlarla olan ilişkisini yeniden değerlendirmeye ve vahşi hayvanların ticaretini yasaklamaya zorladı.

Nisan ayında Shenzhen, Çin’in köpek tüketimini yasaklayan ilk şehri oldu ve devamının gelmesi de bekleniyor.

Ayrıca Tarım Bakanlığı, köpekleri çiftlik hayvanı statüsünden evcil hayvan statüsüne geçirdi ancak bu yeniden sınıflandırmanın Yulin’deki ticareti nasıl etkileyeceği hala net değil.

Yulin’de bulunan bir hayvan hakları aktivisti olan Zhang Qianqian, köpek eti festivalinin yasaklanmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu söylüyor.

Qianqian, “Et satanlarla yaptığımız konuşmalardan anladığımız kadarıyla, liderler gelecekte köpek etinin satışına izin vermeyecekler” dedi ve köpek eti satışının yasaklanmasının zor olacağını ve zaman alacağını ekledi.

(BirGün)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑