Çocuk

Published on Haziran 21st, 2021

0

Cinsel istismarı önlemede yetişkinlerin sorumlulukları neler?

“Cinsel İstismarı Önlemekte Yetişkinlere Düşen Sorumluluklar ve Çocukların Bedensel Söz Hakları” kitapçığı, yetişkinlerin çocuklara ve çocukların bedenlerine dair algısı, cinsel istismarı ele alışı ve istismarla mücadele için yapabileceklerine dair bütünlüklü bir bakış açısı sunuyor.

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği, cinsel istismarın önlenmesinde yetişkinlere düşen sorumlulukların vurgulandığı kitapçığı yayınladı.

“Çocukların Bedensel Söz Hakları” Yaygınlaştırma Programı kapsamında hayata geçirilen “Cinsel İstismarı Önlemekte Yetişkinlere Düşen Sorumluluklar ve Çocukların Bedensel Söz Hakları” kitapçığı, yetişkinlerin çocuklara ve çocukların bedenlerine dair algısı, cinsel istismarı ele alışı ve istismarla mücadele için yapabileceklerine dair bütünlüklü bir bakış açısı sunuyor. 

Dernek şu mesajı veriyor:

“Cinsel istismarı önlemenin ilk koşulu, cinsel istismarın önlenebilir bir mesele olduğuna inanmaktır. İstismarı önlemek kapsamlı bir sistem işidir ve bu sistemin sorumluluğu devlete aittir. Bunun yanı sıra toplumu oluşturan bireyler olarak cinsel istismarla mücadelede bizlerin de alabileceği pek çok sorumluluk vardır.

“Cinsel istismarı önlemedeki bakış açımız çocuklara kendilerini korumalarını öğretmekten çok, yetişkinlere çocukları istismar etmemelerini anlatmak olmalıdır. Cinsel istismarla mücadele sorumluluğu çocuklara değil, yetişkinlere aittir.”

Kitapçıkta yer alan bazı başlıklar şöyle:

Cinsel istismar: Tanımı ve türleri

Cinsel istismar hakkınd ayanlış bilinenler

Çocukların bedebsel söz hakları

Çocukların bedensel söz haklarını tanıyan yetişkinin kontrol listesi

İstismar beyanı ardından çocukla iletişim

Etkili mücadele için ipuçları

Bildirim ve başvuru

Kitapçığa ulaşmak için burayı tıklayın.

(Bianet)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑