İnsan Hakları

Published on Eylül 22nd, 2021

0

Cumartesi Anneleri bu hafta Galatasaray Meydanı’nda olacak

İHD İstanbul Şube Başkanı Yoleri, aksi bir durum olmadığı takdirde Galatasaray’da Cumartesi Anneleri eylemi için bir araya geleceklerini kaydetti. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri, bariyerlerin kaldırıldığı Galatasaray Meydanı’nda Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu .

700. haftaya yönelik saldırı sonrası her hafta hukuksuzca alanın kapatıldığını söyleyen Yoleri, “Bu durumun son bulması için yargı mercilerine başvuruda bulunduk. Bu karar bizim açımızdan çok ciddi bir sorundu. Toplanma ve ifade hakkımız da engellendi. Aynı zamanda hakikat ve adalet mücadelesinin de engellendiği bir noktaya gelmiştik. Bugün meydanın özgürleşmiş olduğunu görüyoruz” diye konuştu.

Meydanda bulunan bariyerlerin kaldırıldığını, ancak iktidarın her an kararını değiştirerek, tekrardan bariyerleri koyma ihtimalinin olduğuna dikkat çeken Yoleri, “Çünkü  ‘demokratikleşme, insan hakları’ dediği günün ardından çok ciddi baskılar kurabiliyor. AKP iktidarı döneminde kısmı özgürlükler sağlandıysa da bu AKP’nin iradesiyle olmadı. İçerideki toplumsal muhalefet ve dış baskılar sonucu oldu. Bu gün burada Galatasaray Meydanı’nı özgür görüyoruz. Çok mutlu olduk. Umuyoruz ki devlet sorumluluklarını bilerek davranır” dedi.

Yoleri, aksi bir durum olmadığı taktirde bu hafta Cumartesi günü annelerle birlikte meydanda olacaklarını aktardı.  

(ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑