İnsan Hakları

Published on Ekim 2nd, 2021

0

Cumartesi Anneleri, Sevim kardeşlerin akıbetlerini sordu

​​​​​​​Batman’da gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Hüseyin ve İskender Sevim kardeşlerin akıbetlerinin soran Cumartesi Anneleri, “Kayıplarımız için adalet istemekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin cezalandırılmasını talep etmek amacıyla her hafta düzenledikleri eylemlerinin 862’incisini gerçekleştirdi. Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle online gerçekleştiren bu haftaki eylemde, 16 Ekim 1993 yılında Batman’a bağlı Balpınar beldesinde çalışmaya gittikleri tütün tarlasından gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Hüseyin Sevim ve İskender Sevim’in akıbetini soruldu.

“TANIKLAR SUSTURULMAK İSTENDİ”

Hasan Ocak’ın yeğeni Dilcan Acer, 1990’lı yıllarda yargısız infazların, faili meçhul cinayetlerin ve gözaltında kayıpların sıkça yaşandığını anımsattı. Acer, 90’lı yıllardan bugüne kadar gözaltında kaybetmelerde suçu ve suçluyu gizleyen yöntemlerin kullanıldığına işaret ederek, “Suça tanıklık edecek, yaşananları anlatacak kişiler susturulmak istendi. Geçmişi unutturarak, yaşananlarla yüzleşme, hesaplaşma ihtimali yok edilmek istendi. Yalnız kaybedilen kişiyi değil, faili ve hakikati de gizleyen bu hukuk dışı, vicdan dışı yöntem ilgili kurumların yaklaşım birliği halinde uygulandı. Kayıp yakınlarının hakikati bilme ve adalete erişme hakkı sistematik bir biçimde ihlal edildi” diye belirtti.

TARLADAN ALINDILAR

Devletin resmi raporlarına girmesine ve resmi görevlilerin itiraflarına rağmen devlet-Hizbullah ilişkisinin açığa çıkarılmadığı belirten Acer, Batman’ın bu kentlerden birisi olduğunu kaydetti. Acer, “Bu ihlallerden biri Sevim kardeşlerin zorla kaybedilmeleriydi. Sevim ailesi Batman/ Balpınar beldesinde yaşıyor ve çiftçilikle uğraşıyordu. 16 Ekim 1993 tarihinde ailece aynı beldede bulunan ortakçı oldukları tütün tarlasına çalışmak üzere gittiler. Tarlada çalışırken saat 22.00 sularında kar maskeli, silahlı ve telsizli 15 kişi tarlaya baskın düzenledi. Hüseyin, İskender ve Vahdettin Sevim kardeşleri, uzaktan ışıkları görünen araca zorla bindirdiler” dedi.

BAŞVURULAR SONUÇSUZ KALDI

Gözaltına engel olmak isteyen eşlerine, “Merak etmeyin birkaç soru sorup bırakacağız” denildiğini aktaran Acer, bir süre sonra Vahdettin Sevim’in bırakıldığını fakat Hüseyin ve İskender Sevim’den bir daha haber alınamadığını söyledi. Ailenin durumu bildirdiği Batman Jandarma İl Komutanlığı’nın incelemelerde bulunduğunu söyleyen Acer, daha sonrasında bir gelişmenin yaşanmadığını ifade etti. Acer, “Ailenin yaptığı başvurular sonuçsuz kaldı. Etkin bir soruşturma yürütülmeden zamanaşımı devreye sokularak, Sevim kardeşlerin akıbetleri karanlıkta bırakıldı” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑