Savaş

Published on Ekim 10th, 2020

0

Dağlık Karabağ’da esir ve cenaze değişimi için ateşkes ilan edildi

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir araya gelen Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan dışişleri bakanları görüşmesi sona erdi. Ermenistan ve Azerbaycan arasında ateşkes sağlandığı açıklandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkes konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Rusya’nın çağrısıyla Moskova’da dün bir araya gelen Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Anlaşmayı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov duyurdu.

Anlaşmaya göre taraflar birbirleriyle tutsaklarını da takas edecek ve cenazeleri iade edecek. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un arabuluculuğunda Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan Moskova’da yapılan istişare toplantısında bir araya geldi. Rusya Dışişleri Bakanlığında 10 saatten fazla süren toplantı sonrasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ortak açıklamayı tek başına okudu.

Rusya Dışişleri Bakanı, alınan kararı sabah saat 00.03 sıralarında duyurdu. 

Lavrov, “10 Ekim 2020’de (bugün) saat 12.00’dan itibaren insani yardım amaçlı olarak Uluslararası Kızılhaç Komitesinin arabuluculuğu ve kriterleri doğrultusunda esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi için ateşkes ilan edildi” dedi.

Ateşkes rejiminin parametreleri üzerinde ayrıca çalışılacağını kaydeden Lavrov, Azerbaycan ve Ermenistan’ın, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu eş başkanlarının arabuluculuğuyla meselenin çözümü prensipleri temelinde, erken barışçıl bir çözüme ulaşmak amacıyla esaslı müzakerelere başlayacağını bildirdi.

(Evrensel)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑