Almanya

Published on Aralık 4th, 2020

0

DAİŞ üyesine Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’nden ceza


Stuttgart Eyalet Yüksek Mahkemesi’nin  “Karlsruhe Buz Devri Denemesi” diye adlandırılan olay ve yurtdışındaki bir terör örgütü üyeliği nedeniyle verdiği mahkumiyet kararı.

Gül Güzel (Stuttgart)

Herbert Anderer’in başkanlık ettiği Stuttgart Yüksek Bölge Mahkemesi 5. Ceza Senatosu 2 Aralık 2020 gününde 32 yaşında bir Alman vatandaşını yurtdışındaki bir terör örgütü olan “İslam Devleti” (İD) üyeliğine ve yurtdışındaki bir terör örgütüne (İD) destek vermeye atadığı altı davada toplam beş yıl altı ay hapis cezasına çarptırıldı. Karlsruhe Noel pazarının bir parçası olan “Karlsruhe Buz Devri” buz pateni pistine gelen ziyaretçilere davalının, 2017’de motorlu bir araçla saldırı planladığı iddiası ise kanıtlanamadı.

Senato, 12 Kasım 2018’den bu yana 83 gün müzakere etti ve toplam 87 tanık ve bilirkişiyi dinledi. Senato, esasen aşağıdaki gerçekleri belirleyebildi:

Davalı Almanya’da doğdu ve 2006 yılına kadar Freiburg’da anne-babası ve kardeşleriyle birlikte yaşadı. 2006 yılında anne ve babasının menşe ülkesi olan Irak’ın Erbil kentine taşındı ve Lise mezuniyet eğitimini orada yaptı. 2014 yılında, 25 yaşındayken yine Almanya’ya döndü.

Senato, sanığın 2015 yılının başında Almanya’daki eski ikamet ettiği yerdeki IŞİD üyeleri ve sempatizanları ile çeşitli sohbet odaları aracılığıyla temas kurduğunu kanıtladı. Bu sohbetlerde, bir DAİŞ üyesiyle propaganda konuşmalarını video filmi haline getirmekte yardımcı olmaya istekli olduğunu kabul ederek, ardından bunları internette yayınladı. Ayrıca, bulundukları yeri ve İnternet etkinliklerini gizlemek için IP adreslerini değiştirecek bir programı indirmeleri için birkaç IŞİD üyesine bağlantılar gönderdi.

Sanık, Haziran 2015’te Erbil’e giderek en geç 2016 yılı başında DAİŞ’e üye olarak katıldı. Görevi, yüksek rütbeli bir DAİŞ üyesi ile Erbil’den tanınmış bir vaiz ve imam arasında aracılık yapmaktı. Bu aracılık faaliyetinde, İmam’ın daha önce IŞİD karşıtları hakkında elde ettiği bilgileri örgüte aktarmaktı. O zamandan beri imamın IŞİD’le bağlantısı ve Temmuz 2018’de Erbil valilik konağına saldırı hazırlığı nedeniyle Erbil’de mahkum edildi. Sanık, üst düzey IŞİD üyesi olan irtibat kişisinin Haziran 2016’da ölümüne kadar, IŞİD’e katılmak isteyen ve topraklarına gitmek isteyenler için irtibat kişisi olarak da görev yaptı. Bu kişileri irtibat kişisine tanıtmak ve tersine olası çıkış yollarını IŞİD üyelerine sunmak görevi ona verilmişti. Ayrıca, dönümünden kısa bir süre önce, sanık bağlantısından Almanya’da bir terör saldırısı düzenleme emri almıştı. Sanık, Almanya’ya döndükten sonra böyle bir saldırıya uğradı. Ancak, sanığın ortak bir dairede yaşadığı iki Fransız değişim öğrencisi, Haziran 2016’nın başında polise başvurduğu için başka bir saldırı planlaması yapılmadı. Sanığın potansiyel bir suikastçı olabileceğinden korkuldu.

Temmuz 2016 sonunda, sanık tekrar Erbil’e gitti ve olası bir hedef olarak Başbakan’ın buradaki binasını gözetledi. IŞİD’e iletmek için fotoğraflarını çekerken bu durum ortaya çıkarıldı ve iki ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanık, hapisten çıktıktan birkaç ay sonra, Temmuz 2017’de Almanya’ya geri döndü.

Senato, sanığın bu noktada IŞİD ile hala temas halinde olup olmadığını kesin belirleyemedi. Özellikle, Schlossplatz’daki Karlsruhe Noel pazarına ait buz pateni pistine gelen ziyaretçi kalabalığına, kendisinin yapmış olabildiğince ve bu eylemle çok insanı öldürmek veya ciddi şekilde yaralamak için motorlu bir araç kullanarak, planladığını hakkında kanıtlamak mümkün olmadı. Federal savcı iddianamesinde bunu suçlamıştı. Şüphe, büyük ölçüde Baden-Württemberg Eyalet Kriminal Polis Bürosu’nun bir sırdaşı tarafından sağlanan ve ana duruşmada doğrulanmayan bilgilere dayanıyordu.

Verilen bu Karar nihai değil. Sanık ve Federal Adalet Divanı’ndaki Federal Başsavcı, karara karşı Federal Adalet Divanı’na itiraz etme hakkına sahiptir.

Senato, mahkumiyet ölçüsünde sanık hakkında yeni bir tutuklama emri çıkardı.

Dosya numarası:

5-2 StE 8/18 – Yüksek Bölge Mahkemesi Stuttgart

2 StE 8/18 – Federal Adalet Divanı Başsavcısı

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑