Açıklama

Published on Eylül 25th, 2020

0

DİDF: HDP’ye yönelik operasyonlar durdurulsun!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından “HDP’ye yönelik operasyonlar durdurulsun, tüm politik tutsaklar derhal serbest bırakılsın!” başlığıyla açıklama yapıldı.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklama şöyle:

HDP’ye yönelik operasyonlar durdurulsun, tüm politik tutsaklar derhal serbest bırakılsın!

Türkiye’de gerici AKP-MHP gerici koalisyonunun muhalefete karşı başlattığı gözaltı, tutuklamalar ve sindirmelere bu sabah bir yenisi daha eklendi. Erdoğan hükümeti tarafından desteklendiği pek çok kez kanıtlanan radikal İslamcı terör örgütü IŞİD’in Kürtlerin yaşadığı Kobani’ye başlattığı saldırılara karşı düzenlenen dayanışma eylemlerini gerekçe gösteren savcılar bu sabah 82 Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetici ve üyesini gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında eski milletvekillerinin yanı sıra Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen de bulunuyor.

Gözaltların 5-9 Ekim 2014’da düzenlenen Kobane eylemleri nedeniyle yapıldığı açıklandı. HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ aynı eylemeler gerekçe gösterilerek tutuklanmıştı. Demirtaş’a verilen tahliye kararından sonra acilen yeniden soruşturma açılıp, tutuklama kararı verilerek tahliyesinin önünü kesen yargı, bugün de yeni gözaltılar için karar verdi. Eylemlerde yaşamını yitirenlerin ezici çoğunluğu HDP üyesi olmasına rağmen, devlet HDP ve Kürt halkına yönelik saldırgan politikasına dayanak yapmak için kullanmaya devam ediyor.

Eylemler üzerinden 6, açılan soruşturmanın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra yeniden yürütülen soruşturma ve gözaltların yargıyla, hukukla açıklanacak hiçbir yanı yoktur. Tutuklamalar, Erdoğan’ın verdiği bir kararla alınmış, tamamen siyasidir.

Dün MGK’da alınan HDP’ye yönelik operasyon kararıyla ekonomi, pandemi, çalışma yaşamı, eğitim ve sağlık başta olmak üzere Türkiye hakları ve emekçilerinin yaşadığı ağır sorunlar ve Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ekseninde dış politikada içine girdiği açmazların üzerini örtmeyi amaçlamaktadır. Bu operasyonlarla aynı zamanda HDP kriminalize edilmeye çalışılmakta, muhalefetin etkisizleştirilmesi ve bir bütün olarak siyasal özgürlüklerin tamamen yok edilmesi hedeflenmektedir. Bu nedenle operasyon aynı ülkedeki bütün toplumsal harekete yapılmış bir saldırıdır.

Bağımsız yargının kalmadığı, rejimin her geçen gün biraz daha otoriterleştiği bu dönemde, Almanya’nın askeri ve siyasi desteği ise sınırsız şekilde devam ediyor. Son iki yıldır Almanya’dan en çok silah satın alan ülkelerin arasında yer alan Türkiye, sadece içeride değil dışarıda da saldırgan bir politika izliyor. Buna rağmen, Alman hükümetinin kendi çıkarları için Erdoğan’ı ayakta tutmak hiçin büyük bir çaba içinde olduğu son haftalarda yapılan görüşmeler trafiği yeterince gösteriyor. Bu dönemde aynı zamanda Erdoğan’a bağlı istihbarat örgütünün elemanları Almanya ve Avusturya’daki Türkiye kökenli muhalifleri tehdit etmeye de devam diyorlar. Yine Almanya 70’e yakın vatandaşı halen Türkiye cezaevlerinde ya da Türkiye dışına çıkmalarına izin verilmediği halde Erdoğan’a tam destek esirgenmiyor.

DİDF olarak, başta gözaltına alınan bütün HDP yöneticileri ve üyeleri olmak üzere bütün siyasi tutsakların derhal serbest bırakılmasını, muhalefet üzerindeki baskılara son verilmesini talep ediyoruz. Alman hükümeti de ikiyüzlü politikalarına son vererek, bir an önce Türkiye’ye silah satışını durdurmalıdır. Bütün duyarlı herkesi bugün değişik kentlerde gözaltılara karşı yapılacak eylemlere katılmaya çağırıyoruz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑