İnsan Hakları

Published on Haziran 27th, 2020 | by AD 7

0

Diyarbakır’da polisten işkence

DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin’in polis işkencesi yanı sıra köpek saldırısına maruz bırakıldığı ortaya çıktı.

Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik soruşturma kapsamında dün birçok kentte yapılan ev baskınlarında aralarında yerine kayyım atanan Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, Gazeteci Ayşe Kara, Rosa Kadın Derneği aktivistleri ve avukatların da bulunduğu 44 kişi gözaltına alındı.  Soruşturma kapsamında dün akşam saatlerinde gözaltına alınan isimlerden biri Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin oldu. Çetin’in Diyarbakır kent merkezindeki evine akşam saatlerinde polis köpekli  baskını yaptı. Yaklaşık 3 buçuk saat süren arama sırasında evdeki eşyalar dağıtıldı.

KÖPEKLİ İŞKENCE 

Evde arama yapıldığı sırada Çetin’in polis işkencesine ve köpek saldırısına maruz kaldığı ortaya çıktı. Gözaltında çekildiği anlaşılan bir fotoğrafta Çetin’in sol gözünün altında morluklar, boğazında çizikler ve kol ve bacaklarında yırtılmalar olduğu görülüyor.

AÇIKLAMA YAPILACAK

Çetin’in gördüğü işkenceye ilişkin, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran’ın konuya ilişkin Yerel Yönetimler Bürosu’nda basın toplantısı düzenleyeceği öğrenildi.

(Mezapotamya)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑