Dünya

Published on Haziran 9th, 2021

0

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri: Auckland zirvede

Economist Intelligence Unit’in hazırladığı raporda, Yeni Zelanda’nın Auckland kenti ‘dünyanın en yaşanabilir şehri’ seçildi.

İngiliz Economist dergisinin araştırma birimi Economist Intelligence Unit’in yayınladığı raporda, Yeni Zelanda’nın Auckland kenti ‘dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde’ zirvede yer aldı. İlk 10 sıralamasında Auckland’i Osaka (Japonya), Adelaide (Avustralya), Wellington (Yeni Zelanda), Tokyo (Japonya), Perth (Avustralya), Zürih (İsviçre), Cenevre (İsviçre), Melbourne (Avustralya) ve Brisbane (Avustralya) takip etti. 

‘SALGIN YAŞANABİLİRLİĞE ZARAR VERDİ’

“Covid-19 salgını küresel yaşanabilirliğe zarar verdi” denilen raporda, 2018 yılından bu yana listenin zirvesinde olan Viyana’nın 12’inci sıraya gerilediği kaydedildi. Economist dergisi tarafından yayınlanan Küresel Yaşanabilirlik Endeksi, dünya genelinde 140 şehirde istikrar, sağlık, kültür, çevre, eğitim ve altyapı imkanları değerlendirilerek hazırlanıyor.

Korona virüsü salgınıyla mücadeleyi en iyi yöneten ülkelerden biri olan Yeni Zelanda’da, karantina tedbirlerinin salgının kontrol altına alınmasına yardımcı olduğunu söyleyen uzmanlar, “Yeni Zelanda’nın sıkı karantinası, ülkenin yeniden açılmasına ve Auckland ile Wellington gibi şehirlerde, vatandaşların salgın öncesi yaşama benzer koşulların keyfini çıkarmasına olanak sağladı” ifadelerini kullandı.

EN SON SIRADA ŞAM YER ALDI

Auckland’in 100 üzerinden 96 puan aldığı listede 140’ıncı sırada ise Şam yer aldı. 26.5 puan ile son sırada bulunan Şam’ı öncesinde Lagos (Nijerya), Port Moresby (Papua Yeni Gine), Dakka (Bangladeş), Cezayir (Cezayir), Trablus (Libya), Karaçi (Pakistan), Harare (Zimbabve), Douala (Kamerun) ve Karakas (Venezuela) izledi.

(Duvar)

Tags: , , , , , , , , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑