Sömürgecilik

Published on Ekim 21st, 2020

0

Elçi davası başladı: Sanık polisler duruşmaya gelmeyecek

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi’nin katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması Diyarbakır 10.Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülüyor. Sanık polisler duruşmaya SEGBİS ile katılacak. Duruşma nedeniyle adliye binası polis tarafından ablukaya alındı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilmesinin üzerinden 5 yıl geçti. Elçi’nin katledilmesine ilişkin davanın ilk duruşması bugün görülecek ama sanıklar duruşma salonuna gelmeyecek.

Diyarbakır Barosu, sanıkların savunmalarının SEGBİS sistemi ile alınmasına itiraz etti, ancak mahkeme başvuruya bir cevap vermedi.

Elçi’nin vurulduğu anda olay yerinde bulunan 3 polisin sanık olarak yargılanacağı dava öncesi Diyarbakır Adliyesi ablukaya alındı. Adliye binasını polis bariyerleriyle binayı sardı, çevreye ise çok sayıda TOMA, zırhlı araç ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı.

Elçi Ailesi, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Sezgin Tanrıkulu,Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Hişyar Özsoy, Necdet İpekyüz, Dersim Dağ, Mehmet Rüştü Tiryaki, bağımsız milletvekili Ahmet Şık, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu üyesi Sema Kılıçer, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Mardin, Antep, Hakkari, Adana, Batman, Urfa, Siirt ve Şırnak baro başkanlarının aynı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu duruşmaya katılmak için adliyede bir araya geldi.

Ancak pandemi nedeniyle duruşma salonuna mahkeme heyetiyle birlikte 88 kişi alındı. Salona ayrıca 20 çevik kuvvet polisi alındı.

Duruşma öncesi Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, 64 avukatın yer alması için mahkemeye liste sundu.

Duruşma kimlik tespiti ile başladı. 

İDDİANAME
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tahir Elçi’nin 28 Kasım 2015’te katledilmesiyle ilgili iddianameyi 26 Mart 2020’de hazırladı, 10. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Nisan 2020’de kabul etti.

İddianamede üçü polis dört sanık şüpheli olarak yer alıyor.

Sanık polisler M.S., F.T. ile S.T.’nin “bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermekten” 2 yıldan 6 yıla kadar hapsi isteniyor. 

Diğer şüpheli Uğur Yakışır ise “kasten öldürme, olası kast ile öldürme, 6136 sayılı yasaya muhalefet, devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozma, mala zarar verme” ile suçlanıyor ve hakkında ağırlaştırılmış müebbete varan hapis cezası isteniyor.  

Yakışır, Elçi’nin yanı sıra aynı gün öldürülen polisler Cengiz Erdur ve Ahmet Çiftaslan’ın cinayetiyle ilgili de suçlanıyor.

NE OLMUŞTU?
Tahir Elçi, 15 Ekim 2015 tarihinde CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın sunduğu “Tarafsız Bölge” programında “PKK terör örgütü değildir” dedi. Bunun üstüne kanala 700 bin lira para cezası kesilirken, Tahir Elçi 20 Kasım günü Diyarbakır’da, barodaki odasında gözaltına alınarak İstanbul’a getirildi.

Elçi, savcılığın tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk etmesine karşın Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nce adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Elçi hakkında, “terör örgütü propagandası” suçundan 7.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame hazırlandı.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015’te Diyarbakır, Sur’daki Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sırasında öldürüldü.

(ETHA)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑