Barış

Published on Eylül 2nd, 2021

0

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri ‘Dünya Barış Günü’ için bir araya geldi

‘İki halkın arasında cenazelerden oluşan duvar yükseldikçe, bir bütün olarak ülkenin emekçileri, bizler kaybediyoruz.’


Yağmur Kaya

Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolasıyla Kadıköy Rıhtım Meydan’da yüzlerce kişinin katılımıyla eylem düzenledi.

“Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “faşizme karşı omuz omuza” sloganları atarak bir araya gelen kitle, “ayrımcılığa karşı eşitlik, savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı kardeşlik” pankartları taşıdı. Açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Züleyha Gülüm, Zeyner Özer ve Musa Piroğlu destek verdi.

Basın açıklamasını okuyan Alişan Doğan, “Nazi Almanya’sının Polonya’yı işgal ederek 2.Dünya Savaşı’nı başlatmasının üzerinden tam 82 yıl geçti. 82 yıldır emperyalist devletler ve onların yerli işbirlikçileri savaş ve sömürü politikalarından vazgeçmiş değiller” diyerek, 2021 yılının da savaş, çatışma ve bunun yarattığı yoksulluk ve göç ile geçtiğini söyledi.

‘SAVAŞ, ÇATIŞMA, YERİNDEN EDİLME’

Doğan, “Savaşlar, çatışmalar, yerinden yurdundan edilen ve yollara düşen mülteciler… Bütün bunlar işçi ve emekçilerin ürettiği zenginliğin paylaşılması ve yeni kaynak alanları için dünyanın yeniden paylaşılması mücadelesinden ortaya çıkıyor. Suriye’den Yemen’e, Irak’tan, Filistin’e ve Afganistan’a, Libya’dan Doğu Akdeniz’e bütün coğrafyamız ateş altında” dedi.

Türkiye’nin enerji kaynakları ve geçiş yollarının denetimi mücadelesi nedeniyle emperyalistlerin ve bölge gericiliklerinin savaş ve çatışma merkezi olmayı sürdürdüğünü ifade eden Doğan, gerici güçlerin başlattığı ve dahil olduğu savaşların yüz binlerce insanın ölümüne ve milyonlarca insanın yıkıma uğramasına neden olduğunu söyledi.

Savaşı başlatan ve savaşı destekleyenlerin aynı zamanda “barış ve çözüm” sözcüklerini de dillerinden düşürmediğine dikkat çeken Doğan, bu kelimelerin savaşı başlatanlar tarafından kirletildiğini söyledi.

‘DÜZEN PARTİLERİ SAVAŞ TEZKERELERİNE ‘EVET’ DİYOR’

Savaşın emekçi sınıflar için ölüm, yurtsuzluk, yoksulluk ve kölelik ürettiğini söyleyen Doğan konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Emperyalizmin bölgemizde tetikçiliğini yapan bu ülkenin egemenleri, AKP-MHP ittifakı, Saray rejimi, ekonomik, siyasal krizlerle sarsılan iktidarını devam ettirebilmek için, ABD’nin taşeronluğunda savaş ve işgal politikalarını derinleştirecek adımlar atıyor. Bu savaş ve işgal politikalarının sorumluluğunu, mecliste savaş tezkerelerine evet diyen tüm düzen partileri de paylaşıyor.”

‘KÖRÜKLENEN IRKÇILIK’

“Aynı zamanda ırkçılığı körükleyerek, bir yandan mültecileşen milyonları ucuz işgücü olarak iliğine kadar sömürürken bir yandan da kendi yarattıkları işsizliğin, ekonomik krizin sorumlusu olarak göstererek mülteci düşmanlığını körüklüyor. Bu sayede, emekçilerin, halkın sisteme karşı;  işsizliğe, sömürüye, güvencesizliğe, geleceksizliğe karşı biriken öfkesini, yine kendisi gibi ezilen sömürülen, tecavüze uğrayan, köle muamelesi reva görülen mültecilere yönelmesi için uğraşıyorlar.”

‘ÇÖZEMEYECEK BİR SORUN YOKTUR’

Ülkenin kırk yıldır adı konulmamış bir savaşın içinde olduğunu vurgulayan Doğan, “Bin yıldır birlikte yaşayan Kürt ve Türk halkının barış içinde çözemeyeceği hiçbir sorunu yoktur. Ancak sermayedarlar ve onların iktidardaki temsilcileri başta Türk ve Kürt olmak üzere bütün Türkiye halklarının ve emekçilerinin bir arada eşit haklar temelinde yaşamasından korkuyorlar. Korkuyorlar çünkü bu ortamın kendi yarattıkları yoksulluğun, işsizliğin, sömürünün gizlenmesi için iyi olmayacağını biliyorlar” diye konuştu.

‘KÜRT HALKININ TALEBİ, EMEKÇİLERİN DE TALEBİDİR’

“Kürt halkı kendi dili ve kimliğiyle kardeşlik talep ediyor. Bu halkın, emekçilerin de talebidir” diyen Doğan, özgürlük ve demokrasinin ancak bütün ülke için var olabiliceğini söyledi.

‘SAVAŞ BÜTÜN HAKLARA KAYBETTİRİR’

Doğan, “Ülkenin bir yanında baskı ve şiddet varsa bu ülkedeki bütün halkları etkiler, bütün halklar için sorun yaratır. İki halkın arasına cenazelerden oluşan duvar yükseldikçe bir bütün olarak ülkenin emekçileri, bizler kaybediyoruz”

‘ORTAK MÜCADELE ETMELİYİZ’

Doğan, “Kürt sorunun demokratik, barışçıl çözümünün sağlanmamasının faturasını işçi ve emekçiler ödüyor. Bu nedenle savaşa, ölüme, yoksulluğa karşı; barışı, yaşamı, demokrasiyi savunmalıyız. Orta Doğu’yu kana bulayanlara, insanlığı savaş batağına sürükleyenlere karşı ortak mücadele etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

EYLEME ÇAĞRI

Doğan son olarak, İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi güçleri olarak İstanbul halkını “Ayrımcılığa karşı eşitlik, savaşa karşı barış, ırkçılığa karşı kardeşlik” şiarıyla 5 Eylül Pazar günü saat 15.00’te Bakırköy Halk Pazarı’nda düzenlenecek eyleme çağırdı. (Artı Gerçek)


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑