Makaleler

Published on Kasım 17th, 2020

0

Dersimde yapılan; Kürt Ve Kızılbaş Alevi katliamıdır – Resul Erenler

Dersimde yapılan; Kürt Ve Kızılbaş Alevi katliamıdır. Seyit Rıza ve Yoldaşlarının idam edilmesinin en temel nedeni de budur. 

Katledilişlerinin 83. yılında Seyit Rıza ve arkadaşlarının anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Seyit Rıza, oğlu ve arkadaşlarının İdam edilişinin üzerinden tam 83 yıl geçmesine rağmen mezar yerleri hala bilinmemektedir.  Bu konuda sorulan sorulara devlet hala yanıt vermiş değil. Merak ediyorum Kılıçdaroğlu iktidar olsa Seyit Rıza ve arkadaşlarının mezar yerlerini kamuoyuna açıklarım? Neyse.

Dersim katliamını katliam olarak görmeyen, cumhuriyetçi ve Kemalist olduğunu söyleyen ve laikliğin bekçisi olmakla övünen Dersimliler (ki onlar Dersim sözcüğünü sevmezler tunçeli derler) en çok insanın içini acıtanlardır. Onlar, kraldan daha çok kralcıdırlar. Katliama uğrayan dersim halkını ve Seyit Rızayı suçlarlar. Tıpkı Milliyetçi, ırkçı ve ulusalcı sol geçinenlerin Dersim katliamının tek nedeninin Seyit Rıza ve arkadaşları oluğunu söyledikleri gibi.

TC devleti, Seyit Rızanın bir aşiret ağası, silahlı güçleri olan ve İngilizlerle işbirliği içinde biri olarak propaganda eder. Ve buna Dersimde bazı aşiretler başta olmak üzere bir çok Alevi de inanır. Dersimde yapılan bu katliamı (ki bu katliam tüm Alevilere gözdağı vermek için yapılmıştır.) haklı bir zemine oturtmak için devletin en çok kullandığı bu yaklaşım, inanıyorum ki Alevi toplumuna Dersim katliamdan daha çok acı veriyordur. 

Dersim katliamında genellikle erkekler yaşlı, çocuk ayırımı yapılmaksızın katledilirken, kız çocuklarına el konularak ya evlerine hizmetçi almışlar yada istedikleri kişilerle evlendirilmişlerdir. Günümüzde bu kız çocukları “dersimin kayıp kızları” olarak oraya çıkarılmış ve yaşanan katliamın canlı tanıkları olarak yaşadıklarını anlatmışlardır. Onlar, o çocuk halleriyle yaşadıklarını anlatırken ve o katliam fermanını verenlerin yüceltilmesi, tapılması insanın içini bir başka acıtıyor. 

Katliama katılan o dönemin askerlerinin sosyal medyaya düşen itirafları, ırkçı, Türk milliyetçisi olanlarda bile, insani duygular taşıyanların içini sızlatırken, kendi atalarının çektiği bu acılar karşısında Mustafa Kemalci ve yüksek perdede Cumhuriyetçi geçinen ve laikliği bekçisi olduğuyla övünmeler Dersim katliamında yaşamını yitirenlerin kemiklerini sızlattığı gibi, Alevileri daha çok incitiyor ve içini kanatıyor.  

Bu konuda gerçekleri konuşan ve doğru bilgi verenleri edepsizce susturmaya çalışan, Alevilik adına söz söyleme hakını kendinde gören çatma dedeler ve yazarlar (İzettin doğan, Rıza Zelyurt vb. gibi çakma yazarlar) Kemalizim uşaklığı ve Cumhuriyetin savunuculuğuyla övünüp dursunlar. Onların ne mal olduklarını Alevi gençleri çok iyi biliyor. 

Dersim; Kürt, Zaza ve Alevi inancının en kadim bölgelerinde biridir. Osmanlı dahil, Anadolu ve Mezopotamya da hüküm süren devletler, Alevileri kendi sömürücü iktidarlarına karşı hep tehdit olarak görmüştür. Ondan dırki, tarihleri boyunca hep iftira, karalama vb söylemlerle ötelenmiş ve her kötülüğün nedeni görülmüşlerdir. 

Alevilerin tarihi katliamlarla dolu. Cumhuriyet döneminin en acımasızı olaylarından biri 15 kasım 1937’de Seyit Rıza ve arkadaşlarının idamıdır. Ve 1938 Dersimde yapılan soy kırımıyla sonlanmıştır. 

Tekçilik (tek dil, tek millet, ve tek din) politikası üzerine kurulan Cumhuriyet, farklı inanç ve etnik kökenli toplulukların yok olmasıyla kendisini var etme uğraşı içinde oldu. Ondandır ki, yaklaşık yüz yıllık Cumhuriyet tarihinin her on yılına bir Alevi Kızılbaş katliamı sığdırılmıştır. Başka etnik kesim ve inançlarda yapılan katliamlardan payına düşeni almışlardır. 

Dersim kendi tarihi süreci içinde Kürt ulusal bilincine en iyi sahip olan bir bölge. Kendi İnançları gereği toplumculuğu en çok benimseyen, paylaşımcı, yardım sever ve dayanışmacı bir ruhla kendini var eder Alevilik. Devrimcilerle yakınlaşması ve onları sahiplenmesi, onların bu köklü ve olmazsa olmaz geleneğinin, felsefelerinin bir sonucudur.  

Cumhuriyet ve öncesinin tarihi, kırım, katliam ve soykırımlar tarihidir. Bunun dışında insanlık için mazısında kayda değer bir şey bulamazsınız. 

Dersim katliamını, Cumhuriyet Halk Partisi ve onun önder kadroları örgütlemiştir. Çünkü tek partili bir dönem ve CHP tek başına iktidar. Bunun başka bir izahı ve açıklamasıda yok. 

Bugün CHP’nin başında olan Kemal Kılıçdaroğlu Dersim soy kırımını yada bir katliamını meclis kürsüde ifade edecek kadar bir Dersimli midir merak ediyorum. Kılıçdaroğlu bu konuda samimi olmadıkça, demokrat ve demokrasiden yana olduğunu söylemesin, çünkü inandırıcı olmaz. Eğer demokratsa partisinin geçmişte işledikleri suçlarla partisi adına yüzleşmek zorunda. Tersi, işlenen katliamın, soykırımın sahiplenmesinden başka bir anlamı yoktur.   

Erdal Erenin yaşının büyütülerek idam edilmesini sağlayan 12 Eylül faşist cuntasını dillerine pelesenk eden ve kınayan Kemalist sözde solcular, Seyit Rızanın yaşının küçültülerek, oğlunun yaşının büyütülerek idam edilmelerini nasıl ve neyle açıklarlar merak ediyorum. Buda gösteriyor ki 12 Eylülün icraatçıları da, Mustafa Kemal de aynı felsefenin yapı taşlarını oluşturuyor. Irkçı, kafa tasçı milliyetçilik

Bu yaşanmışlıklar bu ülkede insani olan değerlerin ne kadar zaafa uğradığını gösteriyor. 

Dersimde katliamını-soykırımını tanımamak, Türk devletinin kanla yazılan tarihinin bir tekrarıdır. 

Seyit Rıza bir Alevi piri ve halkın önderidir. Hedefe konması ve katledilerek Alevilerin yüreğine korku salmak istenmiştir. Dersim katliamını kabul etmemek benzer katliamların yeniden tekrarının olacağı anlamına gelir. Kim ki kabul etmiyorsa, başta Aleviler, Kürtler ve farklı etnik ve inançsal kesimlere katliamların gerektiğinde  yapılacağının mesajıdır.


Resul Erenler – 17.11.2020

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑