Avusturya

Published on Haziran 24th, 2021

0

Eşi tarafından katledilen Bircan Dever’in Mahkemesi önünde tüm gün eylem!

25 Haziran 2020 tarihinde Tirol’un İMST kasabasında eşi tarafından katledilen Bircan Dever’in bugün İnnsbruck ağır ceza mahkemesinde dün görülen davasında eşine 20 yıl hapis cezası verildi.

Avusturya’nın Tirol kentine bağlı Imst kasabasında bir yıl önce yaşanan katliamda Bircan Ünal, 25 Haziran 2020 de Perşembe günü eşi tarafından yastıkla boğularak katledilmişti.

Bircan’ın katleden eşi Taylan Ünal, cinayeti kendisinin işlediğini gizlemek için polise giderek iki yaşındaki oğlunun annesi Bircan’ın kaybolduğu bilgisini vermişti. Ancak polisin şüphelerini eşi üzerinde artrmasıyla birlikte katil eş sorgusunda Birca’nı katlettigini kabul etmişti.
İçerisinde MOR KIZIL KOLEKTİF’inde yer aldığı kadın örgütleri Dever’in bu gün görülen davası için mahkeme önünde tüm gün eylem gerçekleştirdiler. Kapitalist sistem ve erkek egemen zihniyetin bir sonucu olarak yaşanan kadın katliamlarına dur demeye ve mücadele etmeye çağıran Kadınlar; Kadın Katliamları Politiktir, STOP FEMİZİDE diyerek kadınları mahkeme önünde buluşmaya çağırdılar. Mahkemenin başlamasıyla birlikte saat 08:30 da mahkeme önünde stant açılarak görülecek davaya ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Kitle’nin ve halkın yoğun ilgi gösterdiği etkinlik akşam saat 18:00 de yapılan yürüyüşle sonlandırıldı.

Katılımın ve duyarlılığın yüksek olduğu yürüyüş boyunca Kadın katliamlarının ataerkil ve emperyalist kapitalist sistemden kaynaklandığı bu duruma karşı örgütlenerek mücadele edilmesi gerektiği vurgulandı. 
(AHM Tirol)

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑